30 listopada
czwartek
Andrzeja, Maury, Konstantego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Co nowego na świecie?

Ocena: 4.76667
707

Najnowsze informacje ze świata - zapraszamy! 

Fot. arch. idziemy.pl

Nuncjusz z Polski na audiencji. Papież Franciszek przyjął 28 września na audiencji nowego nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Antonio Guido Filipazziego. 

Hiszpan biskupem Helsinek. Ojciec Święty mianował 54-letniego ks. Raimo Ramóna Goyarrolę Beldę, wikariusza generalnego Prałatury Personalnej Opus Dei, biskupem Helsinek (Finlandia). 

USA oferują nagrodę. Stany Zjednoczone oferują nagrodę w wysokości 5 mln dolarów za informacje prowadzące do aresztowania osób odpowiedzialnych za zabójstwo kandydata na prezydenta Ekwadoru Fernanda Villavicencio. Były poseł do parlamentu i dziennikarz został zastrzelony w Quito 9 sierpnia, niecałe dwa tygodnie przed wyborami prezydenckimi.

Kanclerz Scholz o uchodźcach. Ponad 70 procent wszystkich uchodźców przybywających do Niemiec nie było wcześniej zarejestrowanych w innych krajach UE. Tak nie może pozostać. Liczba uchodźców zmierzających do Niemiec jest obecnie zbyt wysoka – powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz w wywiadzie dla portalu RND.

Groźny komar. Służba zdrowia Portugalii potwierdziła pojawienie się w Lizbonie komarów przenoszących wirusy groźnych chorób tropikalnych, takich jak denga, zika oraz chikungunya. Chodzi o gatunek Aedes albopictus, który nigdy wcześniej nie występował na terenie aglomeracji portugalskiej stolicy.

Kwatera Polaków w Stuttgarcie. Na Cmentarzu Głównym w Stuttgarcie na południu Niemiec odsłonięto kwaterę polskich ofiar drugiej wojny światowej – poinformował ambasador RP w Berlinie Dariusz Pawłoś. Na terenie tej nekropolii spoczywa 240 obywateli polskich, przede wszystkim robotników przymusowych.

Exodus Ormian. Co najmniej 84700 osób przyjechało już do Armenii z opanowanej przez Azerbejdżan enklawy w Górskim Karabachu – poinformowała agencja Reutera, powołując się na armeńskie władze.

Rezygnacja. Spiker kanadyjskiej Izby Gmin Anthony Rota ustąpił ze stanowiska w związku z uhonorowaniem w parlamencie ukraińskiego weterana dywizji SS Galizien Jarosława Hunki.

Prali pieniądze. Najbogatszy Francuz i właściciel koncernu dóbr luksusowych LVMH Bernard Arnault i rosyjski oligarcha Nikołaj Sarkisow zostali objęci wstępnym dochodzeniem w sprawie prania pieniędzy w alpejskim kurorcie Courchevel – podała paryska prokuratura.

Tragiczny wybuch. Aż 125 osób zginęło w wyniku wybuchu w składzie paliwa, do którego doszło w stolicy Górskiego Karabachu Stepanakercie. Wciąż nie jest znana przyczyna tragedii.

Plaga szczurów. Szczury w Bordeaux uniemożliwiają pracownikom służb oczyszczania miasta wywóz śmieci z uwagi na zagrożenie zdrowia – podał dziennik „Le Figaro”. Zdrowie i bezpieczeństwo pracowników są zagrożone z powodu całych gromad szczurów, które mieszkają w kontenerach na śmieci w mieście. Szczury dosłownie „spadają na nich podczas opróżniania kontenerów” – informują władze miasta.

Katastrofa humanitarna na Haiti. Trzy miliony głodujących dzieci w Haiti pilnie oczekuje na pomoc humanitarną – alarmuje Fundusz Narodów Zjednoczonych ds. Dzieci (UNICEF) w związku z przemocą i rozbojem, jakie szerzą bezkarnie w tym dwunastomilionowym kraju zbrojne bandy wobec utraty kontroli nad państwem przez władzę centralną.

Antysemityzm we Francji. We Francji 91 proc. żydowskich studentów doświadczyło antysemityzmu – wynika z badania Ifop na zlecenie Związku Studentów Żydowskich Francji (UEJF). 

Tragedia w zoo. 53-letni pracownik Tohoku Safari Park w mieście Nihonmatsu w prefekturze Fukushima został zaatakowany przez lwa, gdy próbował zamknąć ogrodzenie. Mimo przewiezienia do szpitala mężczyzna zmarł – poinformowała agencja Kyodo.

Zabójstwa nieletnich w Londynie. Zabójstwo w Londynie 15-letniej dziewczyny, która została zadźgana nożem w drodze do szkoły, ponownie zwróciło uwagę na problem rosnącej przemocy wśród brytyjskich nastolatków. Od początku roku tylko w Londynie zamordowanych zostało 15 nastolatków, czyli więcej niż w całym zeszłym roku.

Większość Węgrów bezwyznaniowa. Według najnowszego spisu powszechnego mniej niż połowa obywateli Węgier wyznaje jakąś religię. Wynika to z danych spisu z 2022 r. opublikowanych 26 września przez państwowy urząd statystyczny. Spośród 9,6 mln Węgrów około 4,2 mln (43,7 proc.) zadeklarowało przynależność do Kościoła lub wspólnoty religijnej, podczas gdy w 2011 roku było ich 5,43 mln (54,7 proc.).

Korupcji cd. W obwodzie lwowskim zatrzymano kolejnych urzędników przyjmujących łapówki w zamian za wydanie orzeczenia o niezdolności do służby wojskowej. Jedna ze złapanych na gorącym uczynku urzędniczek próbowała zjeść dowód rzeczowy w postaci studolarowego banknotu – poinformowało Państwowe Biuro Śledcze Ukrainy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 listopada

Czwartek, XXXIV Tydzień zwykły 
Pójdźcie za Mną,
a uczynię was rybakami ludzi.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 4, 18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Barbary 25 XI-3 XII
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter