19 stycznia
niedziela
Henryka, Mariusza, Marty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Co czwarty maturzysta pielgrzymował na Jasną Górę

Ocena: 0
220

Modlitwa maturzystów trwała nie tylko w dzień, ale również w nocy. Tak było np. w przypadku maturzystów z odległej archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Z 12 na 13 kwietnia ok. 600 młodych ludzi czuwało w intencji dobrze zdanej matury.

Modlący się z nimi biskup pomocniczy Henryk Wejman mówił: „przychodzą do Ciebie młodzi ludzie z północno-zachodniej części naszej Ojczyzny, wraz ze swymi pasterzami, katechetami, rodzicami, nauczycielami, aby oddać Ci cześć i prosić o wsparcie w ziemskiej pielgrzymce wiary”.

Prosił także za „odpowiedzialnych za wychowanie młodego pokolenia nauczycieli”. – Niech z oddaniem, popartym świadectwem osobistego życia duchowego, kształtują umysły i sumienia dzieci i młodzieży, aby oni nabierali mądrości i stawali się wiernymi sługami Ojczyzny i Kościoła. Niech w swojej posłudze pedagogicznej zawsze szukają prawdy i ją sumiennie przekazują swym podopiecznym, uczniom, mając na względzie ich dobro i będąc przy nich – wołał przed Cudownym Obrazem Matki Bożej.

Nawiązując do niepewnej sytuacji młodzieży związanej ze strajkiem nauczycieli ks. Włodzimierz Olszewski, jeden z duszpasterzy mówił, że młodzież z wielką wdzięcznością patrzyła na katechetów, którzy zasiadali w komisjach egzaminacyjnych i wspierali młodych. – Brałem udział w komisjach i powiem na przykładzie mojej szkoły, że praktycznie 2/3 z komisji to były albo osoby duchowne, albo katecheci świeccy. W jednej ze szkół, gdy zasiadaliśmy do komisji, to młodzież biła brawo. Jest to na pewno rzecz miła, ale z drugiej strony pytanie, czy nie jest to dla nich sytuacja zbyt trudna, czy naprawdę te oklaski są nam potrzebne? – mówił katecheta. Wyraził przekonanie, że „przydałaby się jedność i zrozumienie tego trudnego przecież dla nich czasu, ale bardzo ważnego”.

– Pragnę was zapewnić, że jesteśmy z wami, jesteśmy jako duszpasterze, jako katecheci i jako nauczyciele. Zapewniamy was o tej naszej bliskości, w tym ważnym dla was momencie zdawania matury i wyboru drogi życiowej – mówił bp Wejman.

-Zawsze warto przyprowadzać młodzież tu do Maryi – podkreślał ks. Przemysław Pilarski, diecezjalny duszpasterz młodzieży z Włocławka. Dodawał, że w diecezji propagowane jest nawet powiedzenie: „jak trwoga, to do Boga”. – Maturzyści wyczuwają, że przed nimi jest ważny i trudny czas, czas nie tylko zdawania egzaminów, ale zastanowienia się co po tych egzaminach, bo matura to jedno, ale potem jest wybór drogi życiowej, dostanie się na wymarzone studia – mówił kapłan.

Dodał, że „oni to czują, tu przyjeżdżają, bo chcą dobrze przeżyć ten czas” – Jest mnóstwo młodych osób, którzy pytają o spowiedź, chcą z czystym sercem przeżyć to spotkanie z Bogiem, w ramach tego powiedzenia: ‘na Jasną Górę bez spowiedzi przychodzili tylko Szwedzi’. Ale sam fakt tego, że chcą się wyspowiadać, to już świadczy o tym, że są wyczuleni, są wrażliwi, nieraz słyszy się dużo negatywnych zdań o młodzieży, a my tutaj obserwujemy zupełnie co innego – zauważył ks. Pilarski.

Aż 95 proc. maturzystów ma w planach podjęcie studiów w roku akademickim 2019/20. Blisko 20 proc. preferuje studia niestacjonarne, by łączyć je z pracą. Z ogólnopolskich badań wynika, że ponad 60 procent studiujących łączy naukę z wolontariatem i działalnością zarobkową. Decyduje o tym bieżąca potrzeba sfinansowania studiów, ale także chęć nabycia kompetencji i zbudowania kontaktów ważnych dla dobrego wejścia na rynek pracy.

We wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych w Polsce odbyła się klasyfikacja absolwentów. W większości liceów ogólnokształcących i techników końcowej klasyfikacji dokonali nauczyciele na podstawie uchwały rady pedagogicznej. Jedynie w 200 szkołach dokonali tego na podstawie przepisów znowelizowanej ustawy o systemie oświaty i ustawy. Tam zamiast rady pedagogicznej obowiązek w zakresie oceniania, klasyfikowania, promowania uczniów przejął dyrektor szkoły.

Egzamin maturalny wyznacza poziom spełniania przez zdających wymagań programowych w zakresie ‎przedmiotów, z których przystępowali do egzaminów. Stanowi również poświadczenie osiągnięcia przez zdającego wymaganego prawem poziomu ‎wiadomości i umiejętności w zakresie języka polskiego, matematyki i wybranego ‎języka obcego – w przypadku zdania wszystkich egzaminów obowiązkowych w części ‎pisemnej (na poziomie podstawowym) oraz w części ustnej (bez określania poziomu)‎. Egzamin maturalny zastępuje również egzamin wstępny do szkół wyższych, które wykorzystują jego wyniki jako kryteria w procesie rekrutacji.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 stycznia

Jezus rzekł: «Pójdź za Mną!» Ten wstał i poszedł za Nim
Dziś w Kościele: sobota, I tydzień zwykły, dzień powszedni
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 1Sm 9,1-4.17-19 i 10,1; Ps 21 (20),2-3.4-5.6-7: Mk 2,13-17
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -