9 grudnia
sobota
Wiesława Leokadii Joanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Co ciekawego w kraju?

Ocena: 5
274

Krótkie informacje z kraju prezentuje red. Monika Odrobińska. 

Fot. Pixabay - CC0 - Poznań

Niedziela z Królem. „Jezusowi Chrystusowi, naszemu Panu i Królowi, polecajmy w modlitwie naszą Ojczyznę, nasze rodziny i nas samych” – zachęca bp Stanisław Jamrozek, delegat KEP ds. Ruchów, Grup, Wspólnot i Stowarzyszeń Intronizacji Jezusa Chrystusa z okazji Uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata (26 listopada). 

Ofiarom Hołodomoru. W ramach Ogólnoświatowego Dnia Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie we wszystkich świątyniach odbędzie się modlitwa w intencji zmarłych w wyniku represji stalinowskich. 

Bierzmowanie za kratami. Biskup radomski Marek Solarczyk udzielił sakramentu bierzmowania sześciu osadzonym Zakładu Karnego w Żytkowicach (pow. kozienicki). Przez kilka miesięcy osadzonych do sakramentu przygotowywał kapelan jednostki penitencjarnej ks. Bogdan Piwko. 

Targi Wydawców Katolickich odbędą się 23-25 listopada w godz. 9-18 w Collegium Jana Pawła II KUL (Aleje Racławickie 14, Lublin). Wstęp wolny. 

W warsztacie św. Józefa. Warsztat Józefologiczny – spotkanie organizowane przez Stowarzyszenie Mężczyźni Św. Józefa – odbędzie się 8 grudnia w godz. 13-18.30 w bastionie św. Barbary na Jasnej Górze. W programie m.in. wystąpienia bp. Artura Ważnego o twórczej odwadze, Moniki Waluś o wzorze męskości, Mieczysława Guzewicza o św. Józefie jako mężu Maryi, ks. Romana Westfala o warsztacie św. Józefa. Szczegóły i zapisy w zakładce „Aktualności” na mezczyzni.net.

Baza dla Szlachetnych. Otwarto Bazę Rodzin Szlachetnej Paczki – do 16 grudnia na szlachetnapaczka.pl można wybrać rodzinę, której chce się przygotować pomoc. 

By święta cieszyły. SOS Wioski Dziecięce zbierają środki na organizację świąt Bożego Narodzenia dla opuszczonych i osieroconych dzieci pod nr. konta 07 1240 6247 1111 0000 4975 0683 i na stronie dziecisos.org. 

KUL dla Polonii. Sztuczna inteligencja, logopedia, mediacje i negocjacje, efektywne zarządzanie, kultura języka polskiego czy kurs reportażu i wywiadu dziennikarskiego to tylko niektóre z nowości Centrum Polonijnego KUL, które przygotowało na nowy rok akademicki aż 18 kursów edukacyjnych dla Polaków żyjących poza granicami kraju. 

Zespół ds. reparacji. Grupa posłów PiS powołała zespół parlamentarny ds. reparacji należnych Polsce od Niemiec oraz oszacowania wysokości odszkodowań należnych od Rosji za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej. Mogą do niego dołączyć parlamentarzyści wszystkich opcji. 

Prof. Davies o rzezi wołyńskiej. Brytyjski historyk Norman Davies w tygodniku „The Spectator” przypomina o rzezi wołyńskiej, której 80. rocznica rozpoczęcia przypada w tym roku, podkreślając, że to „masowe, ludobójcze okrucieństwo (jest) w dużej mierze nieobecne w światowych podręcznikach historii”. Upamiętnienia ze strony Ukrainy nazywa nieadekwatnymi. 

TVP bez reklam? Wśród zapisów ustawy o reformie mediów publicznych, opracowanych przez zespół ekspertów dla przyszłego rządu, jest ograniczenie emisji reklam w TVP o trzy czwarte. Projekt ma niebawem trafić pod konsultacje społeczne. 

Kontakty z refundacją. Weszło w życie rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które nadaje prawo do skorzystania z refundacji szkieł kontaktowych (oprócz okularów) korygujących wzrok, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania. Nowe przepisy dotyczą także monitorów i regulowanych krzeseł. Na wdrożenie zmian pracodawcy mają sześć miesięcy. 

Elektryk z dotacją. Co najmniej 300 mieszkańców Białegostoku ma szansę dostać dotację do zakupu roweru elektrycznego. Do podziału jest 750 tys. zł z budżetu województwa podlaskiego; maksymalna kwota wsparcia to 2,5 tys. zł. Projekt „Ekorower – alternatywa dla samochodu” rusza pod koniec roku.

Z uzębieniem źle. Dr Maciej Nowak, konsultant wojewódzki w dziedzinie periodontologii, alarmuje o katastrofalnym stanie uzębienia Polaków, na którego pogorszenie wpłynęła jeszcze pandemia. Tylko 60 proc. Polaków szczotkuje zęby co najmniej dwa razy dziennie, a 40 proc. czyści przestrzenie międzyzębowe. Kontrolę u stomatologa powinniśmy odbyć raz w roku, nawet jeśli nic nam nie dolega, tymczasem pacjenci zgłaszają się głównie w sytuacji bólu lub problemu estetycznego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 grudnia

Sobota, I Tydzień adwentu
Pan jest naszym sędzią, Pan naszym prawodawcą.
+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 9, 35 – 10, 1. 5a. 6-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Jana od Krzyża

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter