25 marca
sobota
Marioli, Wieczyslawa, Ireneusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Chcesz dobrze wychować dzieci? Kochaj małżonka

Ocena: 5
371

Już za dwa tygodnie w oazowym, Międzynarodowym Centrum Ewangelizacji „Marianum” w Carlsbergu odbędzie się V Kongres Rodzin Polonijnych poświęcony wychowywaniu dzieci i młodzieży w rodzinach polonijnych. Z tej okazji portal Family News Service przeprowadził rozmowę z jednym z kongresowych prelegentów, mgr. Wiesławem Gajewskim, pedagogiem seksualności z Instytutu Arystotelesa w Bydgoszczy (wykład "Kolczasty nastolatek. Potrzeby rozwojowe okresu dorastania").

Fot. pixabay.com/CCO

Jeśli chcesz dobrze wychować dzieci, na szczęśliwych i uczciwych ludzi, to kochaj swoją żonę, kochaj swojego męża. Jeśli kochasz swoje dziecko, to stawiaj mu wymagania. Jeśli mu nie będziesz stawiał wymagań to pomyśli, że go nie kochasz

– to dwie rady dotyczące wychowania, którymi dzieli się Wiesław Gajewski

Młodzież w różnych zakątkach świata jest taka sama jak w Polsce, ma te same pragnienia. Jednym z najważniejszych jest kochać i być kochanym. Tych pragnień nikt młodym nie odbierze, bo one są naturalne. Tak jak człowiek potrzebuje słońca, potrzebuje również konkretnej miłości

– podkreślił doświadczony z pracą z młodzieżą ekspert.

Zdaniem Gajewskiego, młodzi, którzy chcą kochać i być kochani „stanowią milczącą większość, przytłoczoną smogiem kulturowym i naporem mediów”.

Moja rada: spotykać się z młodymi tam, gdzie oni żyją i pomagać im, aby ich siły witalne doszły do głosu. Ważne jest wsparcie pedagogiczne, edukacyjne, moralne. Oni otrzymawszy ‘paliwo’ sami rozkwitną. Trzeba ich bardziej wspierać niż prawić im morały czy z góry zakładać, że oni sami nie wiedzą, co to jest czystość. Oni to wiedzą, bo to są naturalne siły witalne człowieka

– ocenił Gajewski. Jego zdaniem ważne jest wsparcie u podstaw, spotkania w małych grupach. I o tym m.in. będzie mówił w Carlsbergu w Niemczech. Będzie sie dzielił konkretnymi scenariuszami zajęć z młodzieżą. "Jestem dobrej myśli, mam w sobie dużo optymizmu pedagogicznego, wiedząc, że życie ma w sobie dość siły, żeby się odradzać nawet na takim klepisku jaki tworzy nam współczesny medialny szum. Zachęcam też innych do wejścia na drogę, która przebiega bliżej młodzieży, tam gdzie media nie sięgną, a jest wiele takich przestrzeni” – zaznaczył.

Zdaniem Gajewskiego jednym z najczęstszych błędów rodziców jest przypisywanie sobie wyłącznej winy za zachowanie nastolatka. Wychowanie ma znaczenie, ale należy brać pod uwagę, że postawa młodego człowieka jest w dużym stopniu warunkowana okresem dojrzewania.

Gdy widzisz swojego nastolatka, który bardzo się zmienił, zbuntował się, to nie bierz tego do siebie. Nie przypisuj sobie winy za zachowania, które widzisz. Rodzice ‘kolczastego’ nastolatka w pierwszej kolejności pytają jak mogli do tego doprowadzić, że on taki jest. To jest jeden z podstawowych błędów, który się popełnia

– podkreślił ekspert.

Wiesław Gajewski, który był współorganizatorem pierwszego Kongresu Rodzin Polonijnych, który odbył się w 2019 r. w La Ferté-sous-Jouarre niedaleko Paryża, widzi bardzo dużą potrzebę środowisk polonijnych, by takie kongresy, na których omawiane będą sprawy żyjących w różnych zakątkach świata rodzin Polaków, organizować, "żeby się spotykać i rozmawiać na tematy o charakterze fundamentalnym".

Środowiska polonijne są zakorzenione w miejscu zamieszkania właśnie w rodzinach. To jest główny punkt podparcia Polaków mieszkających za granicą. Zapotrzebowanie na takie Kongresy jest organiczne, bo rodziny przeżywają problemy tam, gdzie mieszkają.

- przekonuje Wiesław Gajewski. Kolejne edycje Kongresu były organizowane online z powodu pandemii. „Teraz znowu wszyscy tęsknimy za tymi spotkaniami. Już sama wzmianka o Kongresie, jeszcze w takim miejscu jakim jest Carlsberg, powinna sama w sobie być wielką zachętą do wzięcia udziału. Najlepszą zachętą jest to, że rodziny same tego potrzebują. Czym innym jest wmawianie ludziom potrzeb, a czym innym wyjście naprzeciw ich potrzebom. Jest wielka potrzeba, aby wspierać rodziny tam, gdzie mieszkamy, i spotykać się w gronie osób, które żyją podobnymi problemami” – podsumował.

Wiesław Gajewski jest pedagogiem seksualności. Od kilkunastu lat pracuje z młodzieżą, małżeństwami i nauczycielami. Jest autorem programów edukacyjno-profilaktycznych oraz poradników. Prowadzi Fundację Czyste Serca. Jest też członkiem Polonijnej Rady Rodziny, a także wykładowcą Europejskiej Szkoły Liderów Polonijnych.

V Kongres Rodzin Polonijnych odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Ewangelizacji „Marianum” w Carlsbergu w dniach 10-11 września br., w miejscowości związanej z osobą ks. Franciszka Blachnickiego, wieloletniego wykładowcy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, założyciela Ruchu Światło-Życie oraz wspólnoty Domowego Kościoła dla małżeństw.

Organizatorzy V Kongresu Rodzin Polonijnych to: Polonijna Rada Rodziny przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej oraz Fundacja Pomoc Rodzinie.

Program Kongresu oraz informacje o zapisach

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 marca

Sobota, IV tydzień Wielkiego Postu
Sprawiedliwości Twojej nie kryłem w głębi serca,
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 1, 26-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter