21 sierpnia
środa
Joanny, Kazimiery, Piusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Centrum Nowe Życie zorganizowało spotkanie - Kosmetyki a płodność

Ocena: 0
140

O wpływie kosmetyków na płodność rozmawiano podczas specjalnego spotkania, które zostało zorganizowane przez Centrum Troski o Płodność Nowe Życie w Bydgoszczy, zajmujące się przyczynowym leczeniem niepłodności z wykorzystaniem naprotechnologii.

fot. pixabay, CC0

Pierwsze i jedyne w regionie centrum oferuje na co dzień wielospecjalistyczne podejście do płodności człowieka, obejmujące m.in. ginekologię, andrologię, immunologię, dietetykę i psychologię, zwracając jednocześnie uwagę na różnorodne uwarunkowania środowiskowe.

Wykład, wygłoszony przez kosmetolog Annę Zainczkowską, dotyczył wpływu kosmetyków na płodność kobiety i mężczyzny, a także rozwój poczętego dziecka w trakcie ciąży.

Prowadząca zauważyła, że skóra to największy organ człowieka, który nie stanowi szczelnej bariery dla substancji chemicznych dostarczanych z zewnątrz. Nakładane codziennie w postaci mydła, balsamów do ciała, przenikają do organizmu i działają ogólnoustrojowo. – Badania podają, że człowiek używa średnio każdego dnia około dziewięciu preparatów kosmetycznych – powiedziała.

Właścicielka salonu urody wskazała, że preparaty te łącznie składają się średnio ze 120 substancji chemicznych. – Warto zastanowić się co się dzieje z nimi, kiedy nakładamy je na skórę. Woda zapewne wyparuje, ale inne aplikowane w formie kosmetyków związki nie pozostają na powierzchni skóry – wyjaśniła Anna Zainczkowska.  – Co więcej, wiele z nich należy do grupy związków zakłócających funkcjonowanie gospodarki hormonalnej. Stąd też mogą wywoływać cechy kobiece lub męskie, także u poczętych dzieci. W nadmiarze mogą przyczyniać się do nowotworów, trwale zablokować produkcję plemników, a tym samym obniżać płodność lub wywoływać poronienia – podkreśliła.

Założycielki pierwszego w regionie Centrum Nowe Życie podkreśliły, że problemy z płodnością mogą być wynikiem kumulacji wielu czynników. – Należy do nich zaliczyć komplikacje ginekologiczne, andrologiczne, dietetyczne, jak i te, z których nie zdajemy sobie sprawy, chociażby wpływ substancji chemicznych zawartych w kosmetykach – podsumowały Carine Stranz-Rambowicz i Agnieszka Remus.

Na zakończenie spotkania, które odbywało się w Domu Polskim, uczestnicy otrzymali listę marek, po które mogą bezpiecznie sięgać.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 sierpnia

"Czemu tu stoicie cały dzień bezczynnie?” Odpowiedzieli: „Bo nas nikt nie najął”.

Dziś w Kościele: środa, XX tydzień zwykły
+ wspomnienie św. Piusa X, papieża
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Sdz 9,6-15, Ps 21(20),2-7, Mt 20,1-16
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -