16 czerwca
niedziela
Aliny, Benona, Anety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Centrum Nowe Życie zorganizowało spotkanie - Kosmetyki a płodność

Ocena: 0
124

O wpływie kosmetyków na płodność rozmawiano podczas specjalnego spotkania, które zostało zorganizowane przez Centrum Troski o Płodność Nowe Życie w Bydgoszczy, zajmujące się przyczynowym leczeniem niepłodności z wykorzystaniem naprotechnologii.

fot. pixabay, CC0

Pierwsze i jedyne w regionie centrum oferuje na co dzień wielospecjalistyczne podejście do płodności człowieka, obejmujące m.in. ginekologię, andrologię, immunologię, dietetykę i psychologię, zwracając jednocześnie uwagę na różnorodne uwarunkowania środowiskowe.

Wykład, wygłoszony przez kosmetolog Annę Zainczkowską, dotyczył wpływu kosmetyków na płodność kobiety i mężczyzny, a także rozwój poczętego dziecka w trakcie ciąży.

Prowadząca zauważyła, że skóra to największy organ człowieka, który nie stanowi szczelnej bariery dla substancji chemicznych dostarczanych z zewnątrz. Nakładane codziennie w postaci mydła, balsamów do ciała, przenikają do organizmu i działają ogólnoustrojowo. – Badania podają, że człowiek używa średnio każdego dnia około dziewięciu preparatów kosmetycznych – powiedziała.

Właścicielka salonu urody wskazała, że preparaty te łącznie składają się średnio ze 120 substancji chemicznych. – Warto zastanowić się co się dzieje z nimi, kiedy nakładamy je na skórę. Woda zapewne wyparuje, ale inne aplikowane w formie kosmetyków związki nie pozostają na powierzchni skóry – wyjaśniła Anna Zainczkowska.  – Co więcej, wiele z nich należy do grupy związków zakłócających funkcjonowanie gospodarki hormonalnej. Stąd też mogą wywoływać cechy kobiece lub męskie, także u poczętych dzieci. W nadmiarze mogą przyczyniać się do nowotworów, trwale zablokować produkcję plemników, a tym samym obniżać płodność lub wywoływać poronienia – podkreśliła.

Założycielki pierwszego w regionie Centrum Nowe Życie podkreśliły, że problemy z płodnością mogą być wynikiem kumulacji wielu czynników. – Należy do nich zaliczyć komplikacje ginekologiczne, andrologiczne, dietetyczne, jak i te, z których nie zdajemy sobie sprawy, chociażby wpływ substancji chemicznych zawartych w kosmetykach – podsumowały Carine Stranz-Rambowicz i Agnieszka Remus.

Na zakończenie spotkania, które odbywało się w Domu Polskim, uczestnicy otrzymali listę marek, po które mogą bezpiecznie sięgać.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 czerwca

"Niech wasza mowa będzie: tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi"

Dziś w Kościele: sobota, X tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 5,14-21; Ps 103 (102),1b-2.3-4.8-9.11-12; Mt 5,33-37.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

* Owoce Ducha Świętego (cykl SalveNet)
miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wspaniałomyślność, łaskawość, wierność, skromność, wstrzemięźliwość, czystośćNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -