29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

CBOS: zróżnicowane opinie młodzieży o aborcji

Ocena: 0
1444

Młodzi Polacy w dużym stopniu akceptują takie powody aborcji, jak zagrożenie życia (78 proc.) i zdrowia matki (67 proc.) oraz ciąża pochodząca z gwałtu lub kazirodztwa (69 proc.). Są natomiast przeciwni aborcji, gdy kobieta jest w ciężkiej sytuacji materialnej (65 proc.) lub osobistej (66 proc).

Fot. Pexels/Kelley

„Celem badania jest pokazanie młodzieży u progu dorosłości. Za chwilę ukończą edukację na poziomie ponadgimnazjalnym i co z nimi będzie dalej? Stanowią naszą przyszłość i warto przyjrzeć się ich poglądom, poznać postawy i ewentualne problemy, z jakimi mogą się borykać i jakie mogą stwarzać dla całego społeczeństwa” – wyjaśniała prof. Mirosława Grabowska, dyrektor CBOS podczas środowej prezentacji w Centrum Prasowym PAP.

Najbardziej różni młodych stosunek do aborcji ze względu na uzasadnione przekonanie o upośledzeniu dziecka - 50 proc. głosów jest "za" aborcją, a 36 proc. "przeciw" - tak przedstawiają się wyniki badania, które CBOS włączył do szerszego projektu pod nazwą "Młodzież".

Młodzi Polacy w dużym stopniu akceptują takie powody przerywania ciąży, jak zagrożenie życia i zdrowia matki oraz ciąża pochodząca z gwałtu lub kazirodztwa. Wskazaniem do aborcji może być przede wszystkim zagrożenie, jakie ciąża stwarza dla życia kobiety – 78 proc. uznało, że w takich okolicznościach aborcja powinna być dopuszczalna przez prawo, przy czym 53 proc. poparło ten pogląd w sposób zdecydowany, a przeciwną opinię wyraziło tylko 5 proc. respondentów.

Większość młodych ludzi – 69 proc., a w sposób zdecydowany 48 proc. – opowiada się za prawnym usankcjonowaniem jako przesłanki do aborcji sytuacji, gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego – gwałtu lub kazirodztwa. Podobna (67 proc.) jest skala poparcia legalnej dopuszczalności przerwania ciąży zagrażającej zdrowiu matki, choć w tym przypadku „siła” akceptacji jest nieco słabsza (tylko 36% badanych wyraża poparcie w sposób zdecydowany).

Młodzi Polacy w większości nie akceptują natomiast aborcji w sytuacji braku chęci posiadania dziecka oraz z tzw. przyczyn społecznych (trudna sytuacja materialna i/lub osobista). Ze względnie najsilniejszym sprzeciwem mamy do czynienia w odniesieniu do aborcji „na żądanie” (brak chęci posiadania dziecka) – zdecydowany sprzeciw wobec jej zalegalizowania wyraża 49 proc. młodych ludzi. Tym, co najbardziej różni młodych respondentów, jest stosunek do aborcji ze względu na tzw. uzasadnione przekonanie o upośledzeniu płodu. W tym przypadku 50 proc. głosów było „za”, a 36 proc. głosów – „przeciw”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter