6 czerwca
wtorek
Norberta, Laurentego, Bogumila
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

CBOS: poprawa oceny działalności Kościoła katolickiego

Ocena: 0
473

W porównaniu z badaniem sprzed pół roku poprawiła się ocena działalności Kościoła katolickiego w Polsce. Dobrze jest on oceniany przez 45 proc. Polaków, źle przez 41 proc. W marcu br. było to odpowiednio 43 proc. i 47 proc. - wynika z najnowszego sondażu CBOS na temat oceny działania różnych instytucji w Polsce.

Fot. pixabay.com/CCO

 Jak precyzuje CBOS, wprawdzie opinie o Kościele katolickim są nadal bardzo zróżnicowane, jednak obecnie te pozytywne minimalnie się umocniły (45 proc., wzrost o 2 punkty procentowe) i przeważają nad negatywnymi, które teraz deklarowane są rzadziej niż pół roku temu (41 proc., spadek o 5 punktów).

Poza respondentami zaangażowanymi w praktyki religijne, zwłaszcza uczestniczącymi w nich kilka razy w tygodniu, pozytywnymi opiniami o Kościele katolickim najbardziej wyróżniają się zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości, ankietowani deklarujący poglądy prawicowe, najstarsi badani (65+), osoby mające wykształcenie podstawowe, uzyskujące niskie dochody per capita (od 1000 zł do 1499 zł) oraz mieszkańcy wsi.

Dezaprobatę, poza niezaangażowanymi religijnie (i uczestniczącymi w praktykach religijnych sporadycznie), najczęściej wyrażają potencjalni wyborcy Lewicy i Koalicji Obywatelskiej (w mniejszym stopniu także Polski 2050), osoby o lewicowej orientacji politycznej, mieszkańcy największych miast, najlepiej wykształceni oraz badani z gospodarstw domowych o najwyższych dochodach w przeliczeniu na osobę.

W przypadku wyborców PiS (wraz z Solidarną Polską), pozytywnie o Kościele wyraża się 81 proc. ankietowanych, źle - 12 proc. Jeśli chodzi o zwolenników Koalicji Obywatelskiej, dobrze ocenia Kościół 13 proc. a źle 84 proc.

Elektorat ugrupowania Polska 2050 Szymona Hołowni - dobre oceny Kościołowi wystawia 22 proc., złe 60 proc. a aż 18 proc. nie ma ugruntowanego zdania na ten temat.

W przypadku Konfederacji dobrze ocenia Kościół w Polsce 38 proc. respondentów, a źle 50 proc. Wśród zwolenników Lewicy - 2 proc. ocenia Kościół dobrze, a źle - 93 proc. CBOS zaznacza jednak, że uzyskał niewielką liczebność tych ostatnich dwóch elektoratów w próbie badawczej.

Wśród niezdecydowanych, na kogo głosować, 41 proc. ankietowanych wyraża się o Kościele pozytywnie, negatywnie zaś - 37 proc. Aż 22 proc. nie ma zdania w tej kwestii.

W badaniu instytucji uwzględniono także ocenę działalności kilkunastu innych instytucji, m.in. parlamentu, prezydenta, władz samorządowych, Trybunału Konstytucyjnego, RPO, NIK, policji i wojska.

Badanie przeprowadzono w dniach od 6 do 16 września br. na próbie liczącej 1218 pełnoletnich osób.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 czerwca

Wtorek, IX Tydzień Wielkanocny
Niech Ojciec Pana naszego, Jezusa Chrystusa,
przeniknie nasze serca swoim światłem

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 12, 13-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter