19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Caritas pomaga

Ocena: 5
1256

Nastawiamy się na długofalową pomoc we współpracy z diecezjami. - mówi ks. dr. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, w rozmowie z Ireną Świerdzewską.

fot. arch. Caritas Polska

Co Caritas Polska robi dziś dla uchodźców?

Pomagamy w różnych obszarach, przede wszystkim za pośrednictwem Caritas Ukraina Kościoła Grekokatolickiego oraz Caritas-SPES Kościoła Rzymskokatolickiego. Przekazaliśmy im już 100 tys. euro i i 100 tys. złotych. Poza tym pomagamy diecezjom w Polsce, które wspierają uchodźców z Ukrainy. Obok tego jesteśmy obecni w punktach granicznych, tam pracują nasi wolontariusze. Właśnie udaję się w kierunku Przemyśla. Caritas w diecezjach przygranicznych: przemyskiej, lubelskiej, zamojsko-lubaczowskiej, zapewniają uchodźcom wszystko to, czego potrzebują najpilniej. Organizują pomoc doraźną, rozdają gorące posiłki, kawę, herbatę, środki higieniczne.

Nastawiamy się na długofalową pomoc we współpracy z diecezjami. Osoby, które zostają w Polsce, będą też potrzebowały pomocy psychologicznej, prawnej, integracji, umiejętności językowych. Caritas będzie ich wspierać.

 

Czy Caritas bierze też udział w przyjmowaniu uchodźców?

W naszym Centrum Okopowa Caritas Polska w Warszawie przyjęliśmy kilka rodzin. Zatrudniliśmy w Caritas Polska pracowników z Caritas-SPES i Caritas Ukraina. Kolejne osoby, które się zgłaszają, nie pozostają bez pomocy, kierujemy je do ośrodków prowadzonych przez zakony i diecezje. Caritas diecezji opolskiej przyjęła już ponad 200 dzieci z głębokimi niepełnosprawnościami. Zostały objęte opieką medyczną, trwają badania lekarskie. Więcej będę mógł powiedzieć w najbliższych dniach. Przygotowaliśmy 2 tys. miejsc dla dzieci z ukraińskich domów dziecka, w tym dla osób z niepełnosprawnościami różnego stopnia. Przyjmowanie uchodźców jest jednak przede wszystkim regulowane przez przepisy prawa i my również w takim trybie okazujemy wsparcie.

 

Jak Polacy odpowiadają na apele o zbiórkę na rzecz Ukrainy?

W pierwszą niedzielę po wybuchu wojny oraz w Środę Popielcową w parafiach miała miejsce zbiórka funduszy do puszek. Myślę, że za tydzień dotrą już do Caritas Polska środki finansowe ze wspomnianych zbiórek. Na apele odpowiadają osoby prywatne i firmy. Nasi partnerzy, z którymi współpracujemy od lat, jak Biedronka, Lidl, Carrefour, Generali, PWPW, od razu przyszli nam z pomocą, od nich mam środki finansowe na natychmiastową pomoc na terenie Ukrainy i dla uchodźców z Ukrainy w Polsce. Partnerów ciągle przybywa, a ta solidarność jest dla nas dużą motywacją do dalszej pracy.

 

Jak w kolejnych dniach możemy wspierać tę działalność?

Serdecznie zapraszam na stronę Caritas Polska, gdzie znajdują się bieżące informacje. Jeśli będą wpływać do nas środki finansowe, to będziemy przekierowywać je do Ukrainy, żeby mogły być wykorzystane na celowane zakupy najpotrzebniejszych rzeczy. Można wysłać charytatywnego SMS-a z hasłem „Ukraina”. Uruchomiliśmy akcję „Paczka dla Ukrainy”. Zachęcam parafie, wszystkich ludzi dobrej woli, aby się włączać w tę akcję. Potrzebna jest żywność z długim terminem ważności, środki higieniczne. Ta wojna, ten kryzys potrwają bardzo długo. Potrzebna będzie pomoc długofalowa. Ważne, aby sił starczyło nam na długo i aby to pomaganie nie dokładało nam pracy. Dlatego tak ważne jest rozpoznanie potrzeb – proponuję wszystkim kontakt z lokalną Caritas i rozeznanie, co jest aktualnie najpilniejsze. W kryzysie, z jakim mamy do czynienia, te potrzeby zmieniają się czasem z dnia na dzień!

 

Czy w działaniach na granicy pomaga wcześniejsze doświadczenie Księdza jako kapelana służb celnych?

Kiedy byłem na przejściach granicznych w Dorohusku, Hrebennem czy w Zosinie, widziałem wielkie zaangażowanie w pracę służb straży granicznej, celno-skarbowej, które wynika z procedur przy przekraczaniu graniczy i z takiej wielkiej wrażliwości ludzkiego serca, kiedy trzeba podać herbatę, przenieść dziecko na rękach. Wśród służb mundurowych spotykam ludzi, którzy znają mnie sprzed lat, co buduje atmosferę zaufania, kiedy działamy na tym samym polu pomocy.

Jestem pod wielkim wrażeniem pomocy, w którą na granicy angażują się wszystkie służby. Także mobilizacji całego narodu w Polsce. Wszyscy zdajemy bardzo dobrze ten egzamin.

JAK POMÓC?

SMS o treści Ukraina pod nr 72052 (koszt 2,46 zł z VAT)
Numery konta do wpłat tradycyjnych:
Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 | SWIFT: BPKOPLPW
Bank Millenium S.A. 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 | SWIFT: BIGBPLPW
Tytułem: UKRAINA

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter