21 lipca
niedziela
Daniela, Diany, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Caritas Polska: w 2023 na pomoc zagraniczną przekazano ok. 40 mln zł

Ocena: 4.8
351

Cały budżet projektów działu zagranicznego Caritas w 2023 r. wyniósł ok. 40 mln zł, w tym na program Rodzina Rodzinie na Bliskim Wschodzie i w Ukrainie przekazano po ok. 20 mln zł. Poza tym organizacja wsparła także poszkodowanych w trzęsieniu ziemi w Syrii i Turcji oraz powodzian w Słowenii.

fot. arch. idziemy.pl

W obliczu kryzysu nie tylko udzielono pomocy poszukującym schronienia Ukraińcom, ale również rozszerzono dotychczasowe inicjatywy w kraju i za granicą. Organizacja reagowała także na bieżące wydarzenia, takie jak trzęsienie ziemi i powodzie.

Na pomoc Słowenii

W reakcji na powódź w Słowenii 14 sierpnia Caritas Polska przekazała poszkodowanym 10 ton darów rzeczowych na kwotę 6 mln zł, w tym żywność o długim terminie przydatności do spożycia i tekstylia (ubrania, ręczniki, pościel), a także środki higieniczne i chemiczne, łopaty, szpadle, szczotki, koce i osuszacze. Dary przetransportowano do Słowenii samolotem Lockheed C-130 Hercules dzięki współpracy z Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Caritas Ordynariatu Polowego.

Ofiarom trzęsienia ziemi

Organizacja wparła także osoby, które ucierpiały w trzęsieniu ziemi w Syrii i Turcji 6 lutego, przekazując transzę w wysokości 100 tys. dolarów. Z tej kwoty zakupiono m.in. 1200 materaców. W kolejnym etapie wsparto poszkodowanych kwotę 55 tys. dolarów, za które zakupiono 1000 paczek żywnościowych dla Hope Center, chrześcijańskiej organizacji pomocowej działającej w Syrii. Według założeń jedna paczka miała wystarczyć rodzinie na około miesiąc. W ramach drugiej transzy pomocy kupiono także koce dla blisko 2 tysięcy osób, które znalazły schronienie w szkole zakonu mechitarystów w Aleppo.

Poszkodowanych przez trzęsienie ziemi w Maroku wsparto kwotą 700 tys. zł 

- poinformowała organizacja.

Finalna kwota pomocowa

Cały budżet projektów działu zagranicznego Caritas w 2023 r. wyniósł ok. 40 mln złotych, w tym program Rodzina Rodzinie na Bliskim Wschodzie (Syrii, Libanie, Iraku oraz Strefie Gazy) i w Ukrainie w wysokości po ok. 20 mln zł. Poza tym organizacja przekazała 4,5 mln zł na projekty na Bliskim Wschodzie (wsparcie dla 6 ośrodków pracujących z osobami niepełnosprawnymi, program medyczny i wsparcie aktywizacji zawodowej).

Caritas w Polsce

W ramach Caritas w całej Polsce bezinteresowną pomoc potrzebującym niesie blisko 90 tys. wolontariuszy, w tym ok. 58 tys. w Szkolnych Kołach Caritas i ok. 30 tys. w Parafialnych Zespołach Caritas. Ponadto w 38 centrach wolontariatu angażuje się 2798 wolontariuszy. W Niedzielę Miłosierdzia Bożego w ramach akcji "Dzień Dobra" świętowali oni wraz z osobami, którymi na co dzień się opiekują.

Kontynuowali oni pomoc uchodźcom z Ukrainy w 32 Centrach Pomocy Migrantom i Uchodźcom. Zaznaczono, że ośrodki otwarte są dla wszystkich uchodźców przybywających do Polski, w tym także dla obywateli Czeczenii, Afganistanu i innych miejsc dotkniętych konfliktami zbrojnymi.

Caritas na wakacje i do szkoły

Z Wakacyjnej Akcji Caritas skorzystało 16 tys. dzieci w tym 3 tys. dzieci ukraińskich. Na kolonie pojechało 10,5 tys. dzieci. Pozostałe 5,5 tys. skorzystało z innych form wypoczynku, tj. półkolonii i wycieczek przygotowanych przez Caritas diecezjalne. Łączna suma środków przekazanych na ten cel wyniosła 1 mln 743 tys.160 zł.

Za sprawą programu "Tornister Pełen Uśmiechów" plecaki z wyprawkami trafiły do ponad 4,5 tys. uczniów - przypomniała organizacja. Wydano na to752 tys. zł.

Osobom starszym i potrzebującym

Przez cały rok Caritas kontynuowała wsparcie dla osób starszych. Tylko w ramach 6. edycji programu "Na codzienne zakupy", 11 tys. seniorów wytypowanych przez diecezjalne oddziały Caritas przez 10 miesięcy otrzymywało karty zakupowe o wartości 185 zł miesięcznie - od kwietnia 2023 do stycznia 2024 r. (1850 zł).

W ramach akcji "Tak. Pomagam" w marcu i grudniu zebrano w sumie 566 ton żywności, dzięki której przygotowano paczki świąteczne i zasilono jadłodajnie Caritas.

W 9. edycji warszawskiej akcji "Trochę ciepła dla bezdomnego" Caritas przekazała bezdomnym przy wsparciu Straży Miejskiej m.in. 2850 litrów zupy i 5 tys. konserw mięsnych, 900 par wełnianych skarpet, 200 ciepłych koców i 35 ciepłych zimowych kurtek

9. edycja akcji rozpoczęła się w listopadzie i potrwa do lutego 2024 r.

- podano w komunikacie.

Caritas Polska utrzymała także w 2023 r. wsparcie w Jemenie, jednym z najuboższych i najbardziej wyniszczonych krajów świata, którego mieszkańcy cierpią z powodu wojny, epidemii i klęsk żywiołowych. W 2023 roku objęła opieką nową placówkę – szpital Al-Kuwait w Adenie, tymczasowej stolicy kraju. Według danych szacunkowych w ciągu roku z pomocy o wartości ok. 2 mln 200 tys. złotych skorzystało 45 tys. osób.

Organizacja przekazała również w roku 2023 - 1 mln zł na projekty misyjne w 12 krajach.

Rodzina Rodzinie

W ramach programu Rodzina Rodzinie Caritas Polska planuje w najbliższym czasie zwiększyć wsparcie z 60 do 300 rodzin w Strefie Gazy. Dotychczas w ramach projektu pomocowego w listopadzie i grudniu 2023 r. organizacja przekazała potrzebującym 100 tys. zł. W ramach interwencji kryzysowej prowadzono dystrybucję pakietów medycznych i higienicznych wśród najbardziej potrzebujących Palestyńczyków ze Strefy Gazy.

Zapowiedziano także wsparcie uchodźców syryjskich i najuboższych Jordańczyków w Jordanii zapewniając im środki na przetrwanie zimy.

500 rodzin otrzyma środki finansowe w postaci kart bankomatowych oraz przejdzie przeszkolenie w zakresie oszczędnego korzystania z urządzeń grzewczych, a 120 rodzin - opłatę czynszu

- poinformowała organizacja.

Projekt podzielony został na dwa uzupełniające się moduły. W pierwszym 500 najuboższych rodzin (70 proc. syryjskich, 30 proc. jordańskich) otrzyma środki finansowe. W drugim module 120 najuboższych rodzin (70 proc. syryjskich, 30 proc. jordańskich) otrzyma środki finansowe na opłatę czynszu, a także wiedzę na temat praw i obowiązków najemcy oraz efektywnego zarządzania domowym budżetem" - podał w komunikacie Caritas Polska.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 21 lipca

XVI Niedziela zwykła
Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 6, 30-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Stwórz się na nowo
Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter