7 czerwca
środa
Roberta, Wieslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Caritas Polska przy granicy białoruskiej otwiera Namioty Nadziei

Ocena: 2.2
687

- Zależy nam na udzielaniu konkretnej pomocy, przynajmniej doraźnej. Zwłaszcza chrześcijanie, katolicy są zobowiązani do udzielania pomocy. Trzeba być uważnym na potrzeby wszystkich. Namiot Nadziei ma być miejscem spotkania i uzyskania koniecznej pomocy - mówi KAI Maciej Dubicki z Caritas Polska.

Fot. PAP/EPA/LEONID SCHEGLOV / HANDOUT

Chcemy, żeby Namiotów Nadziei pojawiło się co najmniej kilka. Będą to miejsca spotkań na terenie archidiecezji białostockiej, tam gdzie kryzys migracyjny jest aktualnie najpoważniejszy, w przygranicznych parafiach. Na miejscu już działa o. Cordian Szwarc OFM, który rozmawia z księżmi i lokalnymi parafianami, zachęcając do zaangażowania w wolontariacie przy Namiotach

- opowiada w rozmowie z KAI Maciej Dubicki z Caritas Polska.

O. Cordian Szwarc OFM jest zastępcą dyrektora Caritas Polska, aktualnie pracuje na terenie stanu wyjątkowego, będąc przydzielonym dekretem do jednej z tamtejszych parafii.

Mieszkańcy przygranicznych terenów odczuwają sytuację zagrożenia i trudno się temu dziwić, skoro na miejscu jest dużo służb mundurowych, często z ciężkim sprzętem. Są różne doniesienia medialne. Ta sytuacja jest napięta i trudna. O. Szwarc spotyka się na miejscu z tymi ludźmi, odprawia Msze, posługuje duszpastersko, stara się wspierać proboszczów. Próbuje też animować parafian do wspólnych działań, docelowo właśnie do stworzenia Namiotów Nadziei. Wsłuchuję się też w ich potrzeby, w ich obawy. Mieszkańcy są wdzięczni Caritas za tę działalność, czują wsparcie i wzrasta poczucie bezpieczeństwa

- dodaje M. Dubicki.

Jak mówi KAI o. Szwarc, potrzeba bycia wysłuchanym wśród mieszkańców przygranicza jest bardzo duża: "Zmagają się nie tylko z lękiem, ale i bardzo trudnymi dylematami. Z jednej strony poczucie własnego bezpieczeństwa, zadbania o swoje rodziny i bliskich, a z drugiej mocne poczucie moralnego obowiązku pomagania potrzebującym migrantom. Czujemy, że nasza obecność tu jest po to, by wzmacniać wszystkie przejawy i sygnały dobra już obecne w parafialnych wspólnotach. Nasze Namioty to też przestrzeń spotkania dla zaangażowanych ludzi, wzajemnego wsparcia, przestrzeń do mówienia o tym, z czym się zmagają i wspólnego szukania sposobów, w jaki jako Kościół mogą odpowiadać na bieżące trudności". Dodaje, że rzeczywistość nie jest czarno-biała, trzeba dużo uważności i wrażliwości oraz nie ulegania lękom czy jednoznacznym medialnym narracjom.

Namioty Nadziei są też wsparciem rzeczowym dla osób już pomagającym migrantom, chcemy dawać im poczucie materialnego bezpieczeństwa. Tu będą magazyny z konkretna rzeczową pomocą. Reagujemy też na zgłaszane lokalnie potrzeby. Np. mieszkańcy Białowieży prosili, żeby u nich Namiot był ogrzewany, wyposażony np. w łóżko, tak by możliwe było np. doraźne udzielenie pomocy wyczerpanemu i zmarzniętemu przybyszowi

- opowiada o. Szwarc. Namioty będą na razie w 4 miejscach, a punkty magazynowe we wszystkich parafiach.

Jak podkreśla o. Szwarc, z magazynów i wszelkiego wsparcia mogą czerpać też inne organizacje pomocowe działające przy granicy, np. Polski Czerwony Krzyż czy Grupa Granica.

Franciszkanin wskazuje na konieczność zaangażowania psychologów i osób mogących psychicznie wesprzeć okolicznych mieszkańców, ludzi zaangażowanych w pomoc i służby mundurowe wystawione na silne napięcia. Apeluje, by o mieszkańcach przygranicza pamiętali ich bliscy żyjący w innych stronach Polski.

Chcemy, by Namiot Nadziei stał się miejscem dobra dla wszystkich. Dla cudzoziemców, migrantów, którzy znajdą się po polskiej stronie i będą potrzebowali pomocy. Dla mieszkańców, którzy mają swoje obawy, albo znaleźli się w jakimś kryzysie i potrzebują wsparcia. Również pomoc znajdą np. służby mundurowe. Chcemy łączyć wokół pomagania, wokół dobra, wszystkich, którzy tej pomocy będą potrzebowali. Chcemy, żeby każdy mógł się tam zgłosić

- podkreśla Maciej Dubicki, dodając, że każdy, bez względu na wyznanie czy światopogląd, może zarówno angażować się w wolontariat Namiotów Spotkania jak i uzyskać tam pomoc.

Pytany o ewentualną sytuację rozbieżności interesów migrantów i np. Straży Granicznej, Maciej Dubicki zaznaczył, że pomoc oferowana w Namiotach Nadziei będzie realizowana w zgodzie z obowiązującym prawem, i jeśli zajdzie konieczność zgłoszenia służbom obecności nielegalnie przebywającego migranta, zostanie to zrobione.

W niedzielę 21 listopada na prośbę abp. Stanisława Gądeckiego odbędzie się po wszystkich Mszach świętych ogólnopolska zbiórka na rzecz pomocy migrantom.

Od kilku tygodni jesteśmy świadkami wyjątkowo trudnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Bez względu na okoliczności przybycia migrantów, na pewno potrzebują oni naszego wsparcia duchowego i materialnego.
Od początku kryzysu migracyjnego Kościół w Polsce – za pośrednictwem Caritas Polska, Caritas diecezjalnych oraz delegata KEP ds. imigracji – świadczy w miarę swoich możliwości pomoc migrantom. W tym momencie realizowane jest wsparcie ośrodków dla cudzoziemców, wsparcie przygranicznych placówek Straży Granicznej, w których przebywają migranci i uchodźcy, a w parafiach przygranicznych uruchamiane są Namioty Nadziei Caritas Polska

- napisał w specjalnym apelu przewodniczący KEP.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 czerwca

Środa - IX Tydzień zwykły
Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 12, 18-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter