29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Caritas Polska pomaga Syryjczykom odzyskać pracę

Ocena: 4.8
1300

W Syrii bezrobotna jest co druga osoba w wieku produkcyjnym. Aby pomóc tym, którzy mają fach w ręku, ale stracili swoje narzędzia, od marca 2018 r. Caritas Polska przeznacza część środków w ramach programu „Rodzina Rodzinie” na działania rozwojowe. Jednym z beneficjentów projektu wsparcia mikroprzedsiębiorczości jest 28-letni George, który dzięki darczyńcom programu stał się samodzielny i jest dużym wsparciem dla swego rodzeństwa i rodziców.

Fot. Materiały prasowe Caritas

Historia George’a

George (28 l.) jako młody mężczyzna został wcielony do armii. Kiedy na terytorium jego rodzinnego miasta, Idlib, zaczęły toczyć się walki, mężczyzna przez kilka dni nie miał kontaktu ze swoją rodziną. Obawiał się, że nie żyją. Przeżył załamanie nerwowe, miewał ataki paniki. Został hospitalizowany. Dochodził do siebie przez osiem miesięcy. W końcu, z powodu złego stanu psychicznego, zwolniono go ze służby w wojsku.

George zamieszkał ze swoimi rodzicami, siostrą i jej siedmioletnim synem w Aleppo. Na początku nie mógł znaleźć zatrudnienia, zmagał się z depresją. Po jakimś czasie zaczął dorabiać w cukierni. Jego samopoczucie polepszało się, nabrał chęci wzięcia życia we własne ręce, praca okazała się najlepszym lekarstwem.

O możliwości uzyskania wsparcia od Caritas Polska powiadomiła go siostra. Złożył wniosek. Zakupił piec, stół, metalowe półki, lodówkę i formy do pieczenia. Mieszka w tym samym lokalu, który wynajął pod cukiernię. Kiedy następuje przerwa w dostawie prądu, odpoczywa, aby potem wrócić do pracy, gdy prąd wróci. George lubi wypiekać nocą. Dzięki temu ciasto drożdżowe ma odpowiednią temperaturę do rośnięcia, a jego wyroby są świeże następnego dnia.

„Moim marzeniem jest, aby w przyszłości ta cukiernia zdobyła szerokie uznanie” – mówi George.

Sytuacja gospodarcza w Syrii

Dla Syryjczyków praca to nie tylko źródło dochodu, ale też poczucia godności i sprawczości, upragnionej i wyczekanej niezależności od pomocy humanitarnej. W Syrii bezrobotna jest co druga osoba w wieku produkcyjnym. Raporty alarmują, że bezrobocie wśród osób w wieku 18-65 lat przekracza 55 proc.

Przed wojną Aleppo było centrum przemysłowym kraju. Rzemieślnicy z różnych branż stracili swoje miejsca pracy i narzędzia. Choć sytuacja w mieście ustabilizowała się, nie mogą wrócić do zawodu. Chęci i kompetencje nie zastąpią kapitału do zakupu niezbędnego sprzętu.

Aby pomóc tym, którzy mają fach w ręku, ale stracili swoje narzędzia, od marca 2018 r. Caritas Polska przeznacza część środków na działania rozwojowe. Beneficjentami projektu kierowanego do przedsiębiorców są specjaliści z różnych branż, między innymi stolarze, fryzjerzy, elektrycy, kucharze lub mechanicy. W ciągu niewiele ponad roku, około 300 rzemieślników wróciło do zawodu i otworzyło warsztaty. Na ulice wyjechały nowe taksówki, a uliczne bary szybkiej obsługi karmią gości.

W Syrii jest wiele osób takich jak George, na sfinansowanie czeka 600 kolejnych wniosków. Caritas Polska zbiera środki za pośrednictwem strony rodzinarodzinie.caritas.pl w ramach wsparcia mikroprzedsięborczości.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter