6 grudnia
wtorek
Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Caritas Polska: 250 mln zł na pomoc potrzebującym

Ocena: 5
312

Choć od lutego dominującym tematem w dziedzinie pomocy humanitarnej pozostaje wsparcie ofiar wojny w Ukrainie, inne palące potrzeby nie znikły. Caritas Polska nie zaprzestaje działań na wielu polach, odpowiadając na zapotrzebowanie w kraju i za granicą. Opublikowany właśnie raport podsumowujący ubiegły rok pokazuje ogromną skalę i różnorodność pomocy udzielanej przez tę katolicką organizację.

Fot. arch. idziemy.pl

Jeszcze przed rozpoczęciem wojny w Ukrainie funkcjonowały pierwsze uruchomione przez Caritas centra pomocy migrantom i uchodźcom, których sieć liczy w tym roku już ponad 30 placówek.

W 2021 roku, dzięki współfinansowaniu z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa, działały duże centra w Kaliszu, Szczecinie, Olsztynie i Warszawie. Środki z programu pozwoliły nam realizować nowe wyzwania, otworzyć się nie tylko na cudzoziemców, ale też na społeczeństwo polskie, jako społeczeństwo przyjmujące

– przypomina Marta Walasik-Sałek, koordynatorka ds. pomocy uchodźcom i migrantom w Caritas Polska.

Ogromne wyzwanie dla organizacji stanowił ubiegłoroczny kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej. Pierwszą odpowiedzią Caritas było przygotowanie blisko 2 tys. pakietów Helps Pack (plecaków zawierających m.in. bidony, koce termiczne, ogrzewacze do rąk, batony energetyczne i wodę), a także ustawienie w przygranicznych parafiach Namiotów Nadziei, pomyślanych jako miejsca spotkań dla wolontariuszy i miejsca dystrybucji najpotrzebniejszych rzeczy (ciepłej odzieży, termosów, latarek, śpiworów, apteczek, itp.). Szybko też objęto pomocą rzeczową uchodźców i migrantów trafiających do rządowych ośrodków.

Żywność i wsparcie materialne

Pomoc migrantom i uchodźcom stanowiła jedynie wycinek szerokiej działalności Caritas Polska, przedstawionej w raporcie. Największe ujęte w zestawieniu kwoty odpowiadają wartości pomocy udzielonej potrzebującym za pośrednictwem Caritas diecezjalnych. Blisko 148 mln zł to łączna wartość wsparcia żywnościowego, przekazanego przez Caritas diecezjalne, a koordynowanego przez Caritas Polska. Na wsparcie rzeczowe organizacja przeznaczyła niemal 32 mln zł (w tym prawie 14 mln zł na doładowanie kart „Na codzienne zakupy” dla seniorów w trudnej sytuacji materialnej), a na wsparcie finansowe ponad 21 mln zł.

Staramy się wspierać diecezjalne Caritas, znajdować fundusze na realizację wspólnych programów, ale też razem wyznaczać kierunki działań odpowiadających na pojawiające się potrzeby społeczne. Warto tu wspomnieć ogólnopolskie programy społeczne, jak „Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa” czy „Spiżarnia Caritas”, w której jesteśmy koordynatorem, a działania realizują Caritas diecezjalne. Jest też program „Na codzienne zakupy” prowadzony we współpracy z Fundacją Biedronki i są programy stypendialne dla dzieci: „Skrzydła” i „Dwa talenty”, a także ogólnopolskie akcje, takie jak zbiórki żywności „Tak. Pomagam!”, obchody Dnia Dziecka, Dnia Dobra, itp. Kolejny obszar to kampanie społeczne, np. „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, „Jałmużna wielkopostna”, czy „Kromka chleba”. To działania w przestrzeni medialnej wspierające pracę Caritas diecezjalnych w terenie

– wyjaśnia Małgorzata Jarosz-Jarszewska, zastępca dyrektora Caritas Polska.

Blisko potrzeb

Model pomocy oparty na współpracy w ramach ogólnopolskiej sieci Caritas jest niezwykle efektywny, ponieważ to właśnie Caritas diecezjalne mają najlepsze rozeznanie lokalnych potrzeb i potrafią precyzyjnie kierować wsparcie do poszczególnych grup i osób. Dzieje się tak w przypadku seniorów, ale również dzieci, biorących udział w takich przedsięwzięciach jak Wakacyjna Akcja Caritas (zorganizowany wypoczynek) czy Akademia Caritas Dzieciom (warsztaty z profilaktyki zintegrowanej i nowoczesne zajęcia edukacyjne prowadzone w świetlicach). Również pomoc osobom indywidualnym, na przykład cierpiącym na rzadkie choroby, czy poszkodowanym w wyniku wypadków – najsprawniej i najskuteczniej można organizować znając poszczególnych beneficjentów i ich środowisko.

O tym, jak Caritas Polska realizowała te zadania w ubiegłym roku, odpowiadając na największe wyzwania związane z szerokim spektrum problemów społecznych i kryzysów humanitarnych, można przeczytać w raporcie, do którego lektury organizacja zachęca na swoich stronach: https://caritas.pl/wp-content/uploads/2022/07/raport-caritas-za2021-final-lekki.pdf

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 grudnia

Wtorek, II tydzień Adwentu - wspomnienie św. Mikołaja, biskupa
Blisko jest dzień Pana,
oto przyjdzie, aby nas zbawić.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 18,12-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter