20 lipca
piątek
Czeslawa, Hieronima, Malgorzaty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Caritas organizuje zbiórkę dla Ekwadoru

Ocena: 0
798

Decyzją Konferencji Episkopatu Polski w niedzielę 8 maja w kościołach w całej Polsce przeprowadzona zostanie zbiórka na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Ekwadorze.

2016-05-06 16:43
car pol / Warszawa (KAI), mz
fot. Caritas Ekwador

Z danych Caritas Internationalis wynika, że wskutek trzęsienia ziemi, które 16 kwietnia miało miejsce w Ekwadorze ponad 660 osób zginęło, a kilkadziesiąt tysięcy pozostaje bez dachu nad głową. Ponad 1100 budynków zostało zniszczonych, w tym 50 szkół. Zniszczeniami najbardziej dotknięte zostały miejscowości biedniejsze i słabiej zurbanizowane, leżące na wybrzeżu nadmorskim Ekwadoru.

Polski misjonarz o. Eugeniusz Wetta o sytuacji w Ekwadorze

– Ludzie stracili bliskich oraz cały swój dobytek. Część kraju wygląda jak po działaniach wojennych. Przez wiele dni nie było prądu, wody i gazu. Ludzie nie mają gdzie mieszkać, koczują pod gołym niebem – powiedział Caritas Polska o. Eugeniusz Wetta, polski misjonarz, franciszkanin, od 20 lat pracujący w Ekwadorze.

Prezydent Rafael Correa szacuje, że koszty odbudowy kraju po tym największym od dziesięcioleci kataklizmie sięgną 3 miliardów dolarów. Odbudowa zaś potrwa kilka lat.

Od samego początku pomocą poszkodowanym zajmują się Caritas Ekwador oraz Caritas Internationalis, która uruchomiła na rzecz Ekwadoru międzynarodowy system pomocy.

Apel dyrektora Caritas Polska ks. Mariana Subocza

– Zwracam się do wszystkich ludzi dobrej woli, by odpowiedzieli na apel Kościoła w Polsce. Proszę o modlitwę za tych, którzy zginęli oraz modlitwę i wsparcie dla tych, którzy zostali bez dachu nad głową, by nie tracili nadziei – powiedział dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz.

Caritas Polska w odpowiedzi na apel Caritas Ekwador, Caritas Internationalis oraz papieża Franciszka przekazała 20 tys. euro na natychmiastową pomoc dla poszkodowanych oraz rozpoczęła zbiórkę środków na ich rzecz. Zebrane podczas ogólnopolskiej zbiórki 8 maja środki zostaną wykorzystane na pomoc w konsultacji z Caritas Internationalis oraz lokalną Caritas.


 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 

Najwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI