27 stycznia
piątek
Przybysława, Anieli, Jerzego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Caritas nie konkuruje z WOŚP

Ocena: 0
610

– Caritas Polska nie podejmuje żadnych działań przeciwko WOŚP – oświadczył dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz. Dodał, że organizacja nie odcina się też od sobotniej zbiórki, w której uczestniczy Caritas Ordynariatu Polowego. – Każdy, kto działa na rzecz bliźniego, jest godny szacunku – podkreślił.

Fot. PAP/Leszek Szymański

W sobotę, z okazji przyjazdu do Polski amerykańskich żołnierzy w 16 miastach Polski organizowane będą pikniki, a na nich zbiórki na rzecz chrześcijańskich rodzin syryjskich. Mają je prowadzić harcerze i przedstawiciele organizacji proobronnych, przy wsparciu Caritas Ordynariatu Polowego WP. Dzień później w całym kraju odbędzie się, jak co roku, Finał WOŚP, czyli zbiórka na sprzęt medyczny ratujący zdrowie i życie dzieci oraz seniorów.

Niektóre media podawały, że akcja charytatywna na rzecz rodzin syryjskich jest konkurencją wobec WOŚP. Odniósł się do tego szef Caritas Polska. – Każdy, kto działa na rzecz bliźniego, jest godny szacunku. Caritas Polska nie podejmuje żadnych działań przeciwko Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, nie konkuruje z nią ani nie szuka porównań" – napisał ks. Subocz w piśmie przesłanym do PAP.

Według niego skala problemów społecznych i liczba osób potrzebujących wsparcia w Polsce jest ogromna. – Jest tu miejsce dla każdego, kto angażuje się w pomoc dla bliźniego. Apelujemy o szacunek, wsparcie i przestrzeń do działania dla wszystkich ludzi i organizacji dobrej woli oraz o zaprzestanie podziałów i konfrontacji" – dodał ks. Subocz.

Jak poinformował, "prosząc o szacunek i pokój", Caritas Polska postanowiła przekazać na aukcję WOŚP lampę oliwną w kształcie gołębia pokoju, wykonaną przez chrześcijan z Bliskiego Wschodu.

– Dziękujemy za to oświadczenie, podpisujemy się pod nim w całej rozciągłości – powiedział PAP rzecznik WOŚP Krzysztof Dobies. – Nie chcemy konfrontowania naszych organizacji, zestawiania ich ze sobą. My ze sobą współpracujemy, nie jesteśmy dla siebie konkurencją – dodał. W imieniu WOŚP podziękował za ofiarowaną na finałową licytację lampę. – Dziękujemy bardzo, już ustalamy szczegóły z rzecznikiem Caritas, żeby jak najszybciej sprawę sfinalizować – powiedział Dobies.

Ks. Subocz odniósł się również do kontrowersji wokół sobotniej zbiórki na rzecz ofiar wojny syryjskiej. – Caritas Polska nie odcina się od Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, wyjaśnia jedynie, że Caritas Polowa jest autonomiczną, niezależną od Caritas Polska organizacją, związaną misyjnie z Wojskiem Polskim – napisał.

Przypomniał, że Caritas ta brała m.in. udział w misjach w Iraku, Kosowie, Afganistanie, Libanie i w Kongo. – Aktualnie została poproszona o udział w wydarzeniach realizowanych przez Wojsko Polskie, co związane jest z jej misją statutową – dodał.

– Jesteśmy przekonani, że wydarzenia 14 stycznia, do współorganizacji których zaproszono Caritas Polową Wojska Polskiego, nie wpłyną na atmosferę i powodzenie 25 Finału WOŚP, który odbędzie się 15 stycznia – podkreślił dyrektor Caritas Polska.

We wtorek rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz poinformował, że z okazji przybycia do Polski żołnierzy z USA na sobotę zaplanowano serię imprez w miastach wojewódzkich – prezentacje uzbrojenia i sprzętu wojskowego, występy orkiestr wojskowych i koncerty. W każdym z miejsc będzie można spotkać się z żołnierzami i zobaczyć sprzęt wojskowy. Zapowiedział, że przy okazji spotkań z wojskiem, przy wsparciu harcerzy i organizacji proobronnych będzie prowadzona przez Caritas Ordynariatu Polowego WP akcja charytatywna. – Będą zbierane pieniądze na wsparcie rodzin chrześcijańskich w Syrii – zapowiedział.

Kwesty odbędą się w Żaganiu, Warszawie, Gdyni, Poznaniu, Łodzi, Białymstoku, Wrocławiu, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Olsztynie, Rzeszowie, Szczecinie, Bydgoszczy, Opolu i Katowicach.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 stycznia

Piątek, III tydzień zwykły
Powierz Panu swą drogę, *
zaufaj Mu, a On sam będzie działał.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 4, 26-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter