18 lipca
czwartek
Erwina, Kamila, Szymona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Caritas Internationalis apeluje o pomoc medyczną dla Gazy

Ocena: 4.8
631

Caritas Internationalis – działająca na całym świecie katolicka organizacja charytatywna wystąpiła do światowej opinii publicznej i rządów państw ze specjalnym apelem o pomoc medyczną dla ludności dotkniętej trwającymi aktualnie bombardowaniami w Strefie Gazy. Na pilne potrzeby tysięcy rannych i ludzi zmuszonych do opuszczenia swoich domów zwraca także uwagę Caritas Jerozolima organizując w swoim zakresie medyczną pomoc.

Fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI

Ostrzał jest niezwykle intensywny. Mieszkańcy Strefy Gazy przeżyli wiele wojen w ciągu ostatnich lat, ale wszyscy zgodnie potwierdzają, że tym razem jest zupełnie inaczej. Są uwięzieni w gęsto zaludnionym pasie ziemi, poddani gwałtownym bombardowaniom z powietrza i nie mogą znaleźć schronienia

- w ten sposób siostra Bridget Tighe, dyrektor generalna Caritas Jerozolima, opisała sytuację w Strefie Gazy, gdzie na obszarze około 141 mil kwadratowych żyje ponad dwa miliony ludzi.

Od 2007 roku Strefa Gazy jest poddana całkowitej blokadzie ze strony Izraela, z niewielką południową częścią kontrolowaną przez Egipt. W związku z tym ludność cywilna nie ma gdzie się ukryć przed nalotami i nie ma szans na ucieczkę jako uchodźcy drogą lądową lub morską. „Ludzie próbują ratować swoje życie, szukając schronienia w szkołach, gdzie na dzień 14 maja ukryło się już 17 tysięcy osób”.

Według lokalnego Ministerstwa Zdrowia, całkowita liczba ofiar śmiertelnych w Strefie Gazy wynosi obecnie 197 osób, w tym 58 dzieci i 34 kobiety. Wśród ofiar jest matka i czwórka jej dzieci, które zginęły podczas nalotu na budynki mieszkalne w obozie dla uchodźców Al Shati, w pobliżu kliniki Caritas. Ze względu na powtarzające się ataki na ludność cywilną i infrastrukturę, Caritas musiał zamknąć swoją klinikę ze względu na wysokie ryzyko, że zostanie ona dotknięta bombardowaniami, z których wiele celowo niszczyło główne drogi, aby uniemożliwić karetkom transport rannych do szpitali.

Trwające nadal naloty nie pozwalają Caritas Jerozolima interweniować, ale gdy tylko zawieszenie broni wejdzie w życie, zapewnimy ambulatoryjną opiekę urazową i podstawową opiekę zdrowotną w naszej klinice

- deklaruje s. Tighe. To samo dotyczy mobilnych jednostek i zespołów medycznych kliniki, które w ostatnich latach umożliwiły zapewnienie opieki medycznej dla ludności - zwłaszcza opieki urazowej dla rannych - nawet w najbardziej odległych i peryferyjnych obszarach, a także prowadzenie edukacji zdrowotnej i żywieniowej.

Oprócz niezbędnych warunków bezpieczeństwa, aby móc działać, Caritas potrzebuje również odpowiednich środków na zapewnienie opieki medycznej, żywności i innych podstawowych środków do życia dla dotkniętej katastrofą ludności na różnych obszarach Strefy Gazy.

W tym czasie ślepej przemocy, Caritas Internationalis będzie nadal pomagać najbardziej bezbronnym, zapewniając im wszelką pomoc, jakiej potrzebują, aby złagodzić ich cierpienie

- mówi Aloysius John, Sekretarz Generalny tej organizacji. W obliczu tej nowej tragedii humanitarnej, Caritas Internationalis apeluje do swoich dobroczyńców o wsparcie pracy Caritas Jerozolima.

Dziękujemy za pomoc, której możecie udzielić nam i tym zdesperowanym ludziom. Prosimy, pomóżcie nam i pamiętajcie o nas w swoich modlitwach

- dodaje s. Bridget.

Każdy, kto chciałby pomóc, może to zrobić wpłacając swój dar poprzez stronę Caritas Jerozolima.

Przeczytaj także:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 lipca

Czwartek, XV Tydzień zwykły
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Szymona z Lipnicy, prezbitera
Przyjdźcie do Mnie wszyscy,
którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 11, 28-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter