25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Caritas dostarczy

Ocena: 0
2675

Dary trafią do potrzebujących za pośrednictwem parafii, które zgłoszą udział w programie żywnościowym: 400 tys. kg żywności ma do rozdysponowania Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej.

fot. arch. Caritas DWP

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym. W diecezji warszawsko-praskiej około 8 tys. osób może otrzymać wsparcie.

– Program był realizowany przez Caritas w latach 2005-2013. Po przerwie spowodowanej czynnikami organizacyjnymi wracamy do niego – mówi ks. Kamil Chojnacki, dyrektor Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej. Z pomocy mogą skorzystać osoby, które spełniają kryteria dochodowe. W przypadku osób samotnych miesięczny dochód nie może przekroczyć 951 zł netto, dla osób żyjących w rodzinie kryterium dochodowe wynosi 771 zł netto. W puli darów żywnościowych znajduje się 13 produktów: makaron, ryż, mleko, cukier, olej, fasola biała, groszek z marchewką, koncentrat pomidorowy, powidła śliwkowe, gulasz wieprzowy z warzywami, szynka drobiowa, filet z makreli w oleju.

– Żywność jest dobra jakościowo, producenci zostali wybrani w przetargach przez Agencję Rynku Rolnego – mówi Renata Kęder, współprowadząca program z ramienia praskiej Caritas. Program realizowany jest w tej edycji do 30 czerwca 2017 r.

Kwalifikację osób zgłoszonych do programu prowadzą Ośrodki Pomocy Społecznej, z którymi będą kontaktować się Zespoły Caritas działające przy poszczególnych parafiach. Caritas może kwalifikować do programu tylko osoby bezdomne. Natomiast w ramach programu Caritas może przekazywać żywność do placówek dziennych świadczących pomoc dzieciom (jak świetlice) oraz do placówek wspierających osoby bezdomne (jak jadłodajnie). Choć program ruszył przed dwoma miesiącami, przystąpiło do niego dopiero 15 spośród 180 istniejących w diecezji warszawsko-praskiej parafii. Obok nich z programu korzystają obecnie trzy stowarzyszenia i trzy placówki praskiej Caritas. We wcześniejszej edycji wsparcia żywnościowego FEAD w praskiej diecezji korzystało 45 parafii oraz 10 placówek Caritas.

Parafie obawiają się, że nie poradzą sobie z procedurami biurokratycznymi. Jednak ks. Chojnacki ocenia: – Kto uczestniczy w tego rodzaju programach, wie, że nie jest to trudne. Prowadzenie dokumentacji nie przerasta możliwości osób zaangażowanych w życie parafialne – podkreśla. Caritas warszawsko-praska zapewnia pomoc w tym zakresie przez szkolenia z prowadzenia dokumentacji.

Osoby potrzebujące wsparcia powinny udać się do właściwego dla miejsca zamieszkania Ośrodka Pomocy Społecznej. Następnie zgłosić się z odpowiednim zaświadczeniem do swojej parafii, gdzie dystrybucją żywności mają zająć się parafialne zespoły Caritas. Każda osoba zakwalifikowana przez OPS będzie miała w parafii założoną kartotekę, w której odnotowuje się odbiór paczek żywnościowych. W skali 10 miesięcy jedna osoba otrzyma około 49 kg produktów.

– Dla wielu parafii problemem może być transport darów. Wychodzimy naprzeciw tym potrzebom i sami dostarczamy żywność z naszych magazynów z Legionowa. Zależy nam, by każda parafia mogła skorzystać z programu – mówi Renata Kęder.

Obok dystrybucji żywności praska Caritas będzie prowadzić warsztaty kulinarne – szkolenia, jak przygotować smaczne posiłki z otrzymanych produktów, jak prowadzić zdrowy styl życia. Obok tego odbędą się zajęcia edukacyjne o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności, zarządzaniu gospodarstwem domowym i prowadzeniu domowego budżetu.

– Program wsparcia żywnościowego jest ważną inicjatywą w społeczeństwie rozwarstwionym pod względem materialnym. Obok osób żyjących na wysokim poziomie mamy nadal osoby, które nie radzą sobie w życiu z różnych powodów. Jak przecież mówi Ewangelia: „ubogich zawsze mieć będziecie”. Przyczyny mogą być różne, ale trzeba pamiętać, że wszyscy zasługują na godziwe warunki życia. Caritas przychodzi z pomocą zarówno materialną, jak i psychologiczną oraz duchową. Kiedy konkretny człowiek nie jest w stanie sam sobie poradzić ze swoimi problemami, pomagamy poprzez rozdawanie żywności, co ma miejsce w tym programie, ale również poprzez różnego rodzaju poradnictwo i terapie, zmierzające do przywrócenia godności i samodzielności w trudnej sytuacji życiowej – podkreśla ks. Chojnacki.

Realizacją programu zarządza Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Partnerami obok Caritas Polska (w jej ramach program prowadzą niektóre diecezjalne Caritas) są Federacja Polskich Banków Żywności, Polski Czerwony Krzyż i Polskie Komitety Pomocy Społecznej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter