23 lipca
wtorek
Stwosza, Bogny, Brygidy
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Byli tu z nami

Ocena: 0
1315

To było prawdziwe dotknięcie żywej historii: rodziny bohaterów minionego stulecia odbierały przyznane pośmiertnie ich przodkom Ordery Orła Białego. W Sali Wielkiej Zamku Królewskiego zatrzymał się czas.

Jadwiga Tarnawska, siostrzenica Kornela Makuszyńskiego; fot. Inga Sitek

Z rodziny abp. Antoniego Baraniaka stawiło się osiem osób, w tym wnuczka jego brata Franciszka, urodzona w tym samym domu w wielkopolskim Sebastianowie, co stryj. Po order rabina Barucha Steinberga przyjechała z Paryża jego siostrzenica Michele Lachowski, lat 86, ze swoimi wnukami Nicole i Jean-Pierrem Haberami. Wnuk, prawnuk i praprawnukowie gen. Stanisława Sosabowskiego nawet nie musieliby podawać nazwisk – wystarczyło spojrzeć na Finlaya George’a (14 lat) i Olivera Luca (17 lat). Krystyna Małkowska-Żaba, jak na wnuczkę założycieli harcerstwa przystało, wystąpiła w mundurze ZHP na Obczyźnie. Były cioteczne wnuczki Władysława Reymonta, z nadzieją, że wreszcie powstanie jego muzeum. I wnuczka brata Marii Skłodowskiej-Curie. I wielka rodzina Petrażyckich. I wnuczka Jędrzeja Moraczewskiego. I siostrzenica Haliny Konopackiej.

– Czasem aż dziw brał, że ktoś tak wielki i tak słynny Orderu Orła Białego do tej pory nie dostał. Cieszę się, że Polska w wyjątkowym roku mogła ten brak uzupełnić, podkreślając niezwykłą rolę, jaką ów człowiek odegrał w polskim życiu – mówił prezydent Andrzej Duda, zaznaczając, że odznaczone osoby pochodzą z różnych środowisk i grup narodowych. – Wszyscy byli Polakami, bo z całą pewnością tak się czuli – podkreślił prezydent. – Rzeczpospolita wciąż o nich pamięta i docenia to wielkie dzieło, które zrealizowali dla Polski.
 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 46 (684), 18 listopada 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 2 grudnia 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 lipca

"Trwajcie we Mnie, a Ja w was trwać będę"

Dziś w Kościele: wtorek, XVI tydzień zwykły
+ święto Św. Brygidy, zakonnicy, patronki Europy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Ga 2,19-20, Ps 16, J 15,1-8
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -