22 września
niedziela
Tomasza, Maurycego, Joachima
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Byli tu z nami

Ocena: 0
1442

To było prawdziwe dotknięcie żywej historii: rodziny bohaterów minionego stulecia odbierały przyznane pośmiertnie ich przodkom Ordery Orła Białego. W Sali Wielkiej Zamku Królewskiego zatrzymał się czas.

Jadwiga Tarnawska, siostrzenica Kornela Makuszyńskiego; fot. Inga Sitek

Z rodziny abp. Antoniego Baraniaka stawiło się osiem osób, w tym wnuczka jego brata Franciszka, urodzona w tym samym domu w wielkopolskim Sebastianowie, co stryj. Po order rabina Barucha Steinberga przyjechała z Paryża jego siostrzenica Michele Lachowski, lat 86, ze swoimi wnukami Nicole i Jean-Pierrem Haberami. Wnuk, prawnuk i praprawnukowie gen. Stanisława Sosabowskiego nawet nie musieliby podawać nazwisk – wystarczyło spojrzeć na Finlaya George’a (14 lat) i Olivera Luca (17 lat). Krystyna Małkowska-Żaba, jak na wnuczkę założycieli harcerstwa przystało, wystąpiła w mundurze ZHP na Obczyźnie. Były cioteczne wnuczki Władysława Reymonta, z nadzieją, że wreszcie powstanie jego muzeum. I wnuczka brata Marii Skłodowskiej-Curie. I wielka rodzina Petrażyckich. I wnuczka Jędrzeja Moraczewskiego. I siostrzenica Haliny Konopackiej.

– Czasem aż dziw brał, że ktoś tak wielki i tak słynny Orderu Orła Białego do tej pory nie dostał. Cieszę się, że Polska w wyjątkowym roku mogła ten brak uzupełnić, podkreślając niezwykłą rolę, jaką ów człowiek odegrał w polskim życiu – mówił prezydent Andrzej Duda, zaznaczając, że odznaczone osoby pochodzą z różnych środowisk i grup narodowych. – Wszyscy byli Polakami, bo z całą pewnością tak się czuli – podkreślił prezydent. – Rzeczpospolita wciąż o nich pamięta i docenia to wielkie dzieło, które zrealizowali dla Polski.
 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 46 (684), 18 listopada 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 2 grudnia 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 IX

„Żaden sługa nie może dwom panom służyć. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie!”

Dziś w Kościele: niedziela XXV tygodnia zwykłego 
+ wspomnienie św. Maurycego
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Am 8, 4-7, Ps 113, 1 Tm 2, 1-8, Łk 16, 1-13
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - mimo zakończonych wakacji nie skończyły się rozpoczęte przez nas cykle filmów ze zbiorów SalveNet. Codziennie po godz. 10 prezentujemy kolejny. Zapraszamy!

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY


- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -