6 marca
sobota
Rózy, Jordana, Agnieszki
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Być Polakiem

Ocena: 0
1810

„Dyskusje o państwie, prawie i moralności” to cykl konferencji zorganizowany przez Akcję Katolicką Diecezji Włocławskiej. Gościem trzeciego spotkania był Jarosław Kaczyński. Wydarzenie, wpisane w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, honorowym patronatem objął biskup włocławski Wiesław Mering.

fot. ks. Julian Głowacki/Idziemy

Konferencja „Być Polakiem – duma i powinność” odbyła się 24 kwietnia w auli Muzeum Diecezjalnego we Włocławku. Zgromadzonych, wśród nich wielu parlamentarzystów, przywitał diecezjalny asystent Akcji Katolickiej ks. kanonik Łukasz Grabiasz. Spotkanie prowadziła prezes Zarządu Diecezjalnego Akcji Katolickiej Mariola Rakiewicz.

Pierwszy referat, zatytułowany „Pamięć i tożsamość”, wygłosił doktor nauk prawnych, mecenas Filip Rakiewicz. – Podczas pobytu w Polsce z okazji Światowych Dni Młodzieży w lipcu 2016 r., w przemówieniu wygłoszonym na Wawelu Ojciec Święty Franciszek zauważył, że cechą charakterystyczną narodu polskiego jest pamięć. Papież podkreślił, że zawsze był pod wrażeniem żywego zmysłu historycznego św. Jana Pawła II – przypomniał prelegent. W swoim wystąpieniu zaznaczył wagę pamięci społecznej oraz narodowej świadomości, a odnosząc się do ostatniej książki Jana Pawła II, zatytułowanej „Pamięć i tożsamość”, zaznaczył, że papież Polak wskazywał na historyczność człowieka. – Narody, podobnie jak człowiek, są obdarzone pamięcią dziejową. Dzieje narodów są zaś jednym z istotnych elementów kultury – powiedział.

Drugim prelegentem był redaktor Krzysztof Ziemiec, dziennikarz TVP, felietonista tygodnika „Idziemy”. W wystąpieniu „Prawda i sprawiedliwość”, korzystając z własnego doświadczenia, zarówno zawodowego, jak i osobistego, ukazywał potrzebę dążenia do prawdy w przestrzeni medialnej i życiu politycznym. Zauważył również brak przywódców, a na potwierdzenie swojej tezy przywołał przykład szkół, których zadaniem powinno być kształcenie liderów. Dużo miejsca poświęcił również funkcjonowaniu rodziny, wskazując na współczesne zagrożenia dla rozwoju i przyszłości młodego pokolenia Polaków.

– W Polskiej historii ogromne znaczenie miała wolność – podkreślił dr Jarosław Kaczyński, prezes PiS, w tytułowym referacie „Być Polakiem – duma i powinność”. Polska musi pozostać w Europie wyspą wolności, prawdziwej wolności słowa, religii i wolności politycznej – zaznaczył i dodał, że jest to element obecnej polskiej polityki patriotycznej. Wskazał również na potrzebę sformułowania fundamentów polityki patriotycznej, do których zaliczył m.in. afirmowanie suwerennego państwa polskiego w ramach UE i NATO.

Biskup włocławski, dziękując prelegentom i organizatorom konferencji, zwrócił uwagę, że całe ludzkie życie to spotkanie i bardzo wiele zależy od tego, kogo człowiek w swoim życiu spotka. – Spotkanie to nie jest tylko wymiana informacji, ale również umiejętność zarażenia tego, kogo się spotyka, tymi wartościami i treściami, które są drogie sercu mówiącego – zaznaczył ks. bp Wiesław Mering.

– Jesteśmy wdzięczni za wszystko, co pan robi i robił dla Polski, razem ze swoim bratem prof. Lechem Kaczyńskim – zwrócił się biskup włocławski bezpośrednio do Jarosława Kaczyńskiego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 marca

Sobota, II Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem:
«Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Niebu i względem ciebie».

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 15,1-3.11-32
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 6 marca par. Nawiedzenia NMP (ul. Przyrynek 2, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter