10 sierpnia
środa
Borysa, Filomeny, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Burundi: 26 osób zabitych przez uzbrojoną grupę

Ocena: 0
1872

Uzbrojeni sprawcy zabili 26 osób i ranili siedem w nocnym ataku na wioskę w północno-zachodnim Burundi – powiedział w sobotę burundyjski minister bezpieczeństwa publicznego i ds. sytuacji nadzwyczajnych Alain-Guillaume Bunyoni.

fot. pixabay.com

Atak miał miejsce w wiosce w prowincji Cibitoke w pobliżu granicy z Demokratyczną Republiką Konga (DRK) i Rwandą. Według Bunyoniego napastnicy przybyli do Burundi z DRK. Policja prowadzi śledztwo w celu identyfikacji sprawców.

Świadkowie zdarzenia przekazali agencji AFP, że uzbrojona w pistolety i noże grupa w nocy z piątku na sobotę "chodziła od domu do domu", zabijając ludzi i podpalając budynki.

Do ataku doszło na kilka dni przed zaplanowanym na 17 maja w Burundi referendum konstytucyjnym, które może pozwolić prezydentowi tego kraju Pierre'owi Nkurunzizie pozostać u władzy do 2034 roku. W ostatnich tygodniach rząd w Bużumburze wysłał w przygraniczne regiony kraju wojsko, zarzucając wygnanym grupom opozycyjnym próbę zakłócenia głosowania.

10-milionowe Burundi, położone w środkowej Afryce, jest niepodległe od 1962 roku. Od tego czasu kraj był wielokrotnie wstrząsany konfliktami na tle etnicznym – walkami między Hutu, stanowiącymi większość, a mniejszością Tutsi. Szacuje się, że w sumie konflikt ten pochłonął ok. 300 tys. ofiar śmiertelnych.(PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 10 sierpnia

Środa, XIX Tydzień zwykły – święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika
Kto by chciał Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 12, 24-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter