11 grudnia
środa
Damazego, Waldemara, Daniela
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Budujemy mosty

Ocena: 0
540

Bez polskich księży Kościoły na Wschodzie nie dałyby sobie rady - mówi ks. Leszek Kryża TChr, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Sekretariacie KEP, w rozmowie z Moniką Odrobińską.

fot. BP KEP

W drugą niedzielę Adwentu już po raz 20. możemy wspomóc Kościół katolicki na Wschodzie. Czego mu potrzeba?

Weżmy taką sytuację: siostra posługująca w obwodzie kaliningradzkim wśród Polaków przybyłych tam z Kazachstanu buduje im piece kaflowe, by zimą mieli ciepło. Wspieramy ją w tym. Ten przykład pokazuje, że czasami musimy działać na zasadzie SOS i być elastyczni, dlatego kolejne Dni Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie nie mają jednego ukierunkowania, ale są odpowiedzią na konkretne zapotrzebowanie.

W krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej, czyli na Białorusi, Ukrainie, Litwie, Łotwie, w Estonii, Rosji, Mołdawii, Armenii, Gruzji, Kazachstanie, Tadżykistanie, Kirgizji i Uzbekistanie, wciąż mieszkają Polacy, głównie wyznania katolickiego. Do nich, ale także do całego tamtejszego Kościoła przez posługujące tam duchowieństwo kierujemy naszą pomoc. W tym roku zrealizowaliśmy już 340 próśb na kwotę blisko 2,5 mln zł. Realizowane przez Zespół prośby dotyczą wielu różnych dziedzin działalności tamtejszego Kościoła. Jedną z nich są projekty remontowo-budowlane. Ciągle jeszcze są takie miejsca, gdzie trzeba kościół, często zabytkowy, wyremontować czy wybudować nowy, to samo dotyczy pomieszczeń duszpasterskich, ale tych projektów jest coraz mniej.

 

Jako instytucja kościelna Zespół nie ogranicza się zapewne tylko do pomocy remontowo-budowlanej?

Drugim działem, który wspieramy, jest działalność charytatywna. Uzbierane środki przeznaczamy na funkcjonowanie domów seniora czy samotnej matki, świetlic, pomoc potrzebującym, dożywianie dzieci, stypendia dla studentów ze Wschodu.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 49 (738), 8 grudnia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 24 grudnia 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 10 grudnia

Głoście Jego chwałę wśród wszystkich narodów, rozgłaszajcie Jego cuda pośród wszystkich ludów.
Dziś w Kościele:
+ wtorek, II tydzień Adwentu,
wspomnienie NMP Loretańskiej
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 40, 1-11; Ps 96; Mt 18, 12-14
+ Komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -