30 maja
czwartek
Ferdynanda, Karola, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Tomasik: w centrum niedzieli powinna być Eucharystia oraz spotkania rodzinne

Ocena: 0
4021

– W centrum niedzieli powinna być Eucharystia oraz spotkania rodzinne i towarzyskie – uważa bp Henryk Tomasik, odnosząc się do zbliżającego się zakazu handlu w niedzielę.

fot. Pixaby

11 marca będzie pierwszą niedzielą, gdy sklepy będą zamknięte. Z kolei za dwa lata sklepy będą zamknięte w każdą niedzielę.

– Pamiętam, kiedy po 1980 roku wiele grup społecznych, domagało się wolnej soboty. Dzisiaj spadkobiercy tych grup mają wątpliwości dotyczące wolnej niedzieli. To zupełnie niezrozumiałe. Dla nas ważny jest aspekt religijny, dzień naszego dziękczynienia za dzieło stworzenia – mówił biskup Tomasik w audycji "Kwadrans dla Pasterza" na antenie Radia Plus Radom.

Dzisiaj ograniczeniu handlu w niedzielę towarzyszą negatywne emocje. Są firmy, które szukają luk prawnych i wydłużają tak godziny pracy sklepów, by prawa prawa rynku dominowały nad prawem pracownika do wypoczynku w niedzielę.

– Czy moralność ma poddać się polityce, czy polityka powinna zabezpieczać wartości moralne? To ogromne wyzwanie do kształtowania życia społecznego. Dla nas, duszpasterzy to zadanie, aby mocniej podkreślać priorytet wartości moralnych – mówił bp Tomasik.

"Jeżeli uznaję Boże przykazania, to wymaga się jasnych zachowań w życiu społecznych. Potrzebny jest wysiłek wychowawczy, abyśmy dostrzegali wartości moralne, które powinny kształtować życie. Nic nie pomogą rewolucje społeczne, kulturalne czy polityczne, jeśli człowiek nie stanie na wyższym poziomie moralnym. Mamy w historii wiele wydarzeń, gdzie piękne hasła były podstawą rewolucji i potem ginęli ludzie. Wartość moralna powinna być nadrzędna" – uważa bp Tomasik.

Ordynariusz radomski dodał, że niedziela to Dzień Pański, zaś w centrum tego dnia powinna być eucharystia. – To dzień, kiedy możemy pogłębić nasze relacje rodzinne – stwierdził biskup Henryk Tomasik.

Zgodnie z ustawą, od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe – pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu – ostatnia, a od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 maja

Czwartek, VIII Tydzień wielkanocny
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 14, 12-16. 22-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter