16 lipca
czwartek
Mariki, Benity, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Piotrowski: jeśli jest poczęcie - jest człowiek

Ocena: 0
2077

Wszelkie dywagacje, kiedy zaczyna się życie są bezużyteczne, najwyżej niektóre z nich mogą uspokajać sumienie. Jeśli jest poczęcie, jest człowiek i nikt na świecie nie może tego zmienić – mówił w poniedziałek 9 kwietnia bp Jan Piotrowski w kieleckiej bazylice podczas obchodów Dnia Świętości Życia.

fot. pixabay.pl

Choć przypada on 25 marca – w święto Zwiastowania Pańskiego, to ze względu na Niedzielę Palmową został przeniesiony na 9 kwietnia.

Biskup kielecki przypomniał w homilii, że gromadzimy się na Eucharystii z Maryją Matką Jezusa, aby dziękować za „każdy dar poczętego życia, za każde życie, jakie przychodzi na ten świat”, podawał historyczne przykłady zabijania dzieci dla zdobycia korzyści i władzy, czego np. dokonał Herod podczas rzezi niewiniątek; podkreślał, że kto broni życia – ten opowiada się po stronie prawdziwej miłości.

– Dramat pojawia się wtedy, jak mówił w niedzielę Miłosierdzia Bożego Ojciec Święty Franciszek – gdy już nie wstydzimy się niczego. Wszelki wstyd przed złem jest oznaką ludzkiej wrażliwości, głosem sumienia, które jeszcze gdzieś w sercach pulsuje – mówił hierarcha.

Bp Piotrowski zauważył zarazem, że obrona życia wymaga wiedzy i rozsądku, nie „tylko krótkotrwałych emocji, ale prawdziwej miłości, nie tylko tolerancji, ale odpowiedzialności”. Apelował o wychowanie do postaw wiary w oparciu o Boże przykazania, podał m.in. przykład Maryi i Jej gotowość do przyjęcia nowego życia.

Przestrzegał przed „chaotyczną kulturową i obyczajową sytuacją, która utrudnia zrozumienie istoty obrony życia poczętego” i postępem technicznym, który z jednej strony budzi nadzieję, a z drugiej obawy i „niepokój o przyszłość człowieka”.

Inicjatywę „Zatrzymaj aborcję” nazwał „rozpaczliwym krzykiem o każde życie”.

- Nie ulegajmy podszeptom złego, który posługuje się marnymi ludźmi i pamiętajmy, że prawo do życia każdego człowieka jest normą powszechną, a nie religijną – mówił bp Jan Piotrowski.

Podczas Mszy św. kilkadziesiąt osób zadeklarowało w obrzędzie przyjęcia świecy – gotowość do podjęcia duchowej adopcji dziecka poczętego.

W Eucharystii uczestniczyli m.in. wojewoda świętokrzyska - Agata Wojtyszek, prezydent Kielc – Wojciech Lubawski i samorządowcy.

Ks. dr Artur Skrzypek, dyrektor Wydziału ds. Małżeństwa i Rodzin przypomniał zachętę Jana Pawła II i Episkopatu Polski do obrony życia poczętego i obchodów Dnia Świętości Życia.

Dzień Świętości Życia został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1998 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 lipca

Czwartek, XV Tydzień zwykły Rok A, II
+ Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel
Weźcie moje jarzmo na siebie i czcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 26,7-9.12.16-19; Ps 102,13-21; Mt 11,28-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter