26 czerwca
niedziela
Jana, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Mering: co się porobiło z sumieniami Europejczyków?

Ocena: 4.5
616

– Są wartości, których bez sumienia zrealizować się nie da – mówił w sobotę bp Wiesław Mering. I pytał: co się porobiło z sumieniami Europejczyków, skoro wybrani przez nich przywódcy potrafią głosić tak dziwne poglądy?

fot.PAP/Tytus Żmijewski

Ordynariusz diecezji włocławskiej bp Wiesław Mering wygłosił homilię podczas uroczystej mszy świętej z okazji 26. rocznicy powstania Radia Maryja. We mszy uczestniczą m.in. przedstawiciele rządu.

Bp Mering nawiązując do słów Jana Pawła II mówił: "Patriotyzmowi musi towarzyszyć: miłość ojczyzny, umiłowanie jej kultury i historii – specyficznych wartości, które stanowią o miejscu tej ojczyzny w wielkiej rodzinie narodów – i wreszcie umiłowanie rodaków, ludzi mówiących tym samym językiem i odpowiedzialnych za wspólną sprawę – której na imię ojczyzna".

Bp Mering pytał: "co się porobiło z sumieniami Europejczyków, skoro ich przywódcy wybrani przecież przez swoje narody, potrafią głosić tak dziwne poglądy?". Biskup powoływał się na słowa polityków z Francji i Niemiec. – Prezydent Francji mówi: "kultury francuskiej nie ma." "Pominąwszy język jakaś specyficzna niemiecka kultura nie jest do zidentyfikowani" – wtóruje mu jakby pani minister w rządzie niemieckim ds. integracji. Utożsamianie polskości z nienormalnością wydaje się bardzo logicznie wpisywać w ten nurt myślenia – komentował Mering. I kontynuował: "Dlatego potrzebujemy ludzi sumień, dlatego potrzebujemy sumień, które przypomną, nauczą nas, że są wartości, których bez sumienia zrealizować się nie da".

Mering nawiązał też do słów kard. Wyszyńskiego: "po Bogu ojczyznę kocham najbardziej" oraz Jana Pawła II, który – jak cytował bp Mering – mówił, że "w Polsce trzeba ludzi sumienia, bo to właśnie sprawą sumienia jest właściwy wybór wolność, dobro i miłość rozumianą jako służba ojczyźnie".

Ludwika Tomala (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 26 czerwca

Niedziela, XIII Tydzień zwykły
Mów, Panie, bo sługa Twój słucha.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 9,51-62
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Zdrowa odpowiedzialność (komentarz "Idziemy")

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter