23 maja
poniedziałek
Iwony, Dezyderego, Kryspina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Janiak: Polacy nie pozwolą fałszować historii

Ocena: 0
4100

W Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu 1 lutego odbyły się comiesięczne modlitwy w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych. Przewodniczył im bp Damian Bryl, który wskazał na znaczenie prawa Bożego: "Prawo Boże jest drogą do szczęścia i pomyślności. Pokazujmy młodemu pokoleniu przykazania, jako drogę, którą warto pójść, a nie jako coś co krępuje i ogranicza".

fot. Bonio / commons.wikimedia.org / licencja (CC BY-SA 3.0)

Temat lutowego spotkania brzmiał: „Powołanie – Boży dar dla każdego. Rodzina otwarta na Boga miejscem rozpoznania życiowego powołania”.

W homilii bp Damian Bryl podkreślał, że bardzo ważnym wymiarem modlitwy jest słuchanie Słowa Bożego. – Św. Józef uczy nas słuchania. Całe jego zaangażowanie w życie Jezusa i Maryi było odpowiedzią na to, co usłyszał od Pana Boga. Prośmy dzisiaj, abyśmy chcieli jak Józef słuchać Boga, który do nas przemawia, abyśmy chcieli słuchając Bożego Słowa z tym słowem się skonfrontować. Pan przychodzi w swoim słowie, aby ono dawało nam życie, aby nas przemieniało – powiedział kaznodzieja.

Odwołując się do Słowa Bożego przekonywał, że szczęście człowieka płynie z wierności prawu Bożemu. - Żyjemy w takiej kulturze, która mocno podkreśla wolność rozumianą jako niezależność, jako swobodę i często w takim przeżywaniu życia wydaje nam się, że przykazania krępują tę wolność i są przeciwko nam. Słowo Boże mówi, że prawo Boże jest drogą do szczęścia, pomyślności – stwierdził biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej.

Zachęcał wiernych, aby pokazywali innym, że przykazania Boże są drogą do szczęścia i pomyślności. – Prośmy św. Józefa, abyśmy o tym umieli mówić w odpowiedni sposób innym, młodemu pokoleniu, byśmy umieli pokazać przykazania, jako drogę, którą warto pójść, a nie jako coś co krępuje i ogranicza – zaznaczył celebrans.

Prosił o modlitwę w intencji rodzin, aby były miejscem, gdzie młody człowiek wchodzący w życie odkryje swoje powołanie. - Drodzy rodzice i dziadkowie troszczmy się o to, by stworzyć dobry klimat w domu, aby dzieci i wnuki mogły wzrastać, mogły rozwijać się w swojej wierze. Pamiętajmy jak ważne jest wychowanie do ducha służby – wskazywał bp Bryl.

Apelował, aby pozwolić młodym ludziom samodzielnie wybrać swoje powołanie. – Chcę prosić, abyśmy modlili się, aby rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, ciocie i wujkowie pozwolili młodym ludziom wchodzącym w dorosłe życie wybrać swoje powołanie, żeby nie wybierali za nich, tylko pozwolili temu młodemu człowiekowi wybrać i by umieli zgodzić się na jego wybór – mówił hierarcha.

Zwrócił się też do młodych, aby kroczyli przez życie zgodnie z wolą Bożą. - Drodzy młodzi pozwólcie sobie zadać pytanie do czego zaprasza mnie Jezus, jaka jest Jego propozycja na moje życie. Nie ma piękniejszego projektu na życie niż ten, który przygotował dla każdego z nas Jezus – stwierdził bp Bryl.

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli w św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone oraz młodych stojących przed wyborem drogi życiowej.

W swoim przemówieniu biskup kaliski Edward Janiak upomniał się o prawdę historyczną dla Polski. – Tutaj w Kaliszu nie może nie wybrzmieć słowo upomnienia się, żeby Żydzi nam dyktowali, co jest prawdą historyczną. Bogu dzięki, że mamy odpowiedzialnego prezydenta, premiera i odpowiedzialnych Polaków w rządzie. Polacy wiele przeszli i nie tylko nie pozwolą fałszować historii, ale także słuchać Unii Europejskiej, która chce nam dyktować jak ma wyglądać prawo sędziowskie. My przeszliśmy dobrą szkołę w ogromnej hegemoni radzieckiej i to nas wiele nauczyło. W imię tych, którzy tutaj po wojnie z obozu koncentracyjnego z Dachau przybyli na kolanach dziękować św. Józefowi wypowiadam te słowa z jednej strony wdzięczności wobec odważnych Polaków, a z drugiej strony upomnienia się o prawdę historyczną – mówił hierarcha.

Wcześniej konferencję na temat modlitwy do św. Józefa o dobrego współmałżonka wygłosili ks. dr Waldemar Graczyk i Karlina Kostera. Prelegenci mówili o inicjatywie comiesięcznej Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa o dobrego męża i dobrą żonę. Taka modlitwa rozpoczęła się w grudniu i ma miejsce w każdy trzeci piątek miesiąca o godz. 19.30. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. Leszek Szkopek.

Mszy św. przewodniczył bp Damian Bryl, biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, o. Tadeusz Rydzyk, kilkudziesięciu kapłanów, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów kaliskiego drugiego, ostrowskiego drugiego i stawiszyńskiego oraz pielgrzymi z całej Polski.

O. Tadeusz Rydzyk podkreślał, że media katolickie spełniają bardzo ważną rolę we współczesnym świecie. Prosił też o modlitwę w intencji Telewizji Trwam, Radia Maryja i czasopisma „Nasz dziennik”, który 29 stycznia obchodził 20. rocznicę powstania.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Diecezjalne Radio Rodzina.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 maja

Poniedziałek, VI Tydzień Wielkanocny
Niech święci cieszą się w chwale, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 15,12-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter