6 czerwca
sobota
Norberta, Laurentego, Bogumila
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bitwa o Poznań na Cytadeli w 73. rocznicę zakończenia walk o miasto

Ocena: 0
1927

Ponad 100 rekonstruktorów w sobotę na poznańskiej Cytadeli udział w widowisku historycznym "Bitwa o Poznań 2018" . Miasto będzie zdobywane na piechotę – rekonstruktorzy nie dostali zgody na użycie w trakcie pokazu jakichkolwiek pojazdów.

fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Rekonstrukcja odbywa się z okazji 73. rocznicy zakończenia walk o miasto. 23 lutego 1945 roku, po pięciodniowym oblężeniu, poddał się ostatni w Poznaniu punkt niemieckiego oporu – Fort Winiary (Cytadela).

W sobotę na Cytadeli przez niemal cały dzień trwa piknik militarny. Kilkudziesięciominutowa inscenizacja na polanie pod Dzwonem Pokoju odbędzie się po południu. Współorganizator przedsięwzięcia, prezes Stowarzyszenia Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Warta" Waldemar Jankowiak powiedział PAP, że w tym roku w widowisku nie wezmą jednak udziału żadne pojazdy.

– Zarząd zieleni miejskiej zabronił nam używania w trakcie pokazu na Cytadeli jakichkolwiek pojazdów. Z tego powodu po stronie niemieckiej i sowieckiej walczyć będzie tylko piechota. Będzie wymiana ognia, walka na stokach Cytadeli; bardziej rozbudowanego scenariusza nie ma, bo wszystko opiera się o walkę pieszą – powiedział.

W poprzednich latach widzowie mogli podziwiać w ruchu np. jedyny w Polsce, jeżdżący radziecki czołg ciężki IS-2 czy jedyną znajdującą się w polskich zbiorach jeżdżącą "katiuszę" – wyrzutnię rakietową BM-13. Część wojskowego sprzętu była wypożyczana specjalnie na tę okazję z Muzeum Broni Pancernej.  

Na pokaz oryginalnych pojazdów, których używano w styczniu i lutym 1945 roku zaprosiło do Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Do godz. 16. można nieodpłatnie zwiedzać ekspozycję plenerową Muzeum Uzbrojenia. Wystawione zostały pojazdy ze zbiorów placówki oraz z kolekcji prywatnych w tym m.in. lekki samochód ciężarowy Dodge WC-52 i samochód terenowy Willys MB.

– Znawcy tematu na pewno docenią samochody ciężarowe Opel Blitz 3t oraz GAZ-MM, samochody terenowe GAZ-67 oraz VW typ 82 Kubelwagen, motocykle DKW NZ-250 i Harley-Davidson WLA – poinformowała Anna Sochacka z Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Cytadela, ostatni punkt niemieckiego oporu, poddała się rankiem 23 lutego 1945 r. Walka o miasto trwała od końca stycznia. W zdobywaniu głównego punktu oporu Niemców wzięła udział także cywilna ludność polska. Zniszczenia Poznania po II wojnie światowej dochodziły do 55 proc.

Według obliczeń historyków, w bitwie o Poznań poległo ponad 10 tysięcy żołnierzy radzieckich, prawie 6 tysięcy w szturmie na Cytadelę. Zginęło też ok. 700 Polaków w tym ok. 100 w trakcie zdobywania Cytadeli. Niemcy stracili w trakcie walk ok. 6 tys. żołnierzy. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 czerwca

Sobota, IX Tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie św. Norberta, biskupa
Błogosławieni ubodzy w duchu,
albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 2 Tm 4,1-8; Ps 71, 8-9.14-17; Mk 12,38-44
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter