8 grudnia
środa
Marii, Światozara, Makarego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Birma: 19 zabitych w walkach armii z rebeliantami

Ocena: 0
558

Co najmniej 19 osób poniosło w Birmie śmierć w walkach pomiędzy siłami rządowymi a rebeliantami z różnych ugrupowań etnicznych – podała w sobotę armia.

fot. pixabay.com

"19 osób zginęło w walkach" na północy Birmy w pobliżu granicy z Chinami. Jest też 24 rannych – kobiety i mężczyźni" – podało agencji AFP źródło wojskowe.

Walki toczyły się w sobotę wcześnie rano w wiosce w pobliżu miejscowości Muse pomiędzy siłami rządowymi a oddziałami Narodowej Armii Wyzwolenia Ta'ang (TNLA), zbrojnego ugrupowania prowincji Szan. Nie podano ilu rebeliantów i cywilów zostało zabitych.

TNLA potwierdziło, że w sobotę wcześnie rano doszło do walk, lecz nie wzięło za nie odpowiedzialności.

W ubiegłym roku armia prowadziła zakrojone na szeroką skalę operacje wymierzone w mniejszość muzułmańską Rohingja. Z Birmy do Bangladeszu uciekło do tej pory przed prześladowaniami ponad 700 tys. Rohingjów w następstwie brutalnej operacji przeprowadzonej przez siły zbrojne w północnej części stanu Rakhine (Arakan) na zachodzie kraju. Tzw. operację czyszczenia rozpoczęto po tym, gdy rebelianci z Arakańskiej Armii Zbawienia Rohingjów (ARSA) zaatakowali 25 sierpnia 2017 r. 30 posterunków policji oraz bazę wojskową.

ONZ określił działania birmańskiego wojska jako "klasyczny przykład czystek etnicznych", władze w Naypyidaw (stolicy Birmy) utrzymują natomiast, że była to zgodna z prawem odpowiedź na wcześniejsze ataki rebeliantów.

W kwietniu ze stanu Kaczin, na północy Birmy, uciekło ok. 4 tysięcy ludzi przed toczącymi się tam na nowo walkami między siłami rządowymi a mniejszością etniczną Kaczinów, w większości katolicką. Starcia te wynikają z wieloletniego konfliktu między oddziałami rządowymi a działającą w tym rejonie rebeliancką Armią Wyzwolenia Kaczinów (KIA).

Na granicach Birmy żyją mniejszości etniczne, które od dekad walczyły z dyktaturą wojskową. W sierpniu 2016 roku rządzącej krajem Aung San Suu Kyi udało się zorganizować konferencję pokojową, która nawiązywała do historycznego spotkania ludów Birmy w Panglong z 1947 roku. Wtedy mniejszości Szanów, Kaczinów i Czinów zgodziły się przystąpić do federacji Birmy. Porozumienia nie były jednak respektowane przez armię i szybko wybuchł konflikt. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 8 grudnia

Środa, II Tydzień Adwentu
Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
Oto Ja służebnica Pańska,
niech Mi się stanie według twego słowa!

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 1,26-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter