17 sierpnia
środa
Zanny, Mirona, Jacka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bezdomni dla Bezimiennych

Ocena: 5
531

Fundacja Kapucyńska wraz z podopiecznymi, po roku przerwy powraca do akcji Bezdomni dla Bezimiennych. Już po raz ósmy - 28 października 2021 -  osoby bezdomne wraz z wolontariuszami Fundacji Kapucyńskiej wyruszą na Cmentarz Południowy w Antoninowie k. Warszawy, aby uporządkować groby nieznanych zmarłych. W zeszłym roku akcja nie mogła się odbyć, ponieważ przez pandemię cmentarze zostały zamknięte.

Fot. Fundacja Kapucyńska

Z niekrytą radością i utęsknieniem Fundacja, bezdomni i wolontariusze powracają sprzątać groby na Cmentarzu Południowym. Są to groby osób, których tożsamość nie została ustalona i pochowani zostali w bezimiennych mogiłach.

Na tabliczkach nad tymi mogiłami widnieje napis NN lub Szczątki Ludzkie, grobów tych nikt nie odwiedza i nikt o nie dba.

W czwartek przed Dniem Zadusznym grupa ochotników, którzy zgłosili się do akcji, o godzinie 9.00 wyruszy na Cmentarz. Sprzątanie rozpocznie sie od godziny 10.00 i potrwa prawdopodobnie do 16.00.
 
Akcja porządkowania bezimiennych grobów jest szczególnie ważna dla osób bezdomnych, ponieważ to najczęściej oni stają się po śmierci bezimienni. Pochowani są tam również ludzie całkowicie samotni, chorzy, uzależnieni i opuszczeni, którzy z różnych powodów znaleźli się w tragicznej sytuacji jeszcze za życia. Akcja ta, to nie tylko sprzątanie grobów, to również modlitwa, pamięć i refleksja nad własny życiem.
 
Plan akcji
:
Uporządkujemy ok. 200 grobów, wymienimy ok. 150 drewnianych krzyży i posadzimy ok. 200 chryzantem oraz zapalimy 300 zniczy. Razem z grupą ok. 20 osób bezdomnych i wolontariuszy spędzimy na cmentarzu kilka godzin (od ok. 9.30 do 17.00) i razem wrócimy do Domu bł. Aniceta Jałmużnika, aby zjeść wspólny posiłek.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 sierpnia

Środa, XX Tydzień zwykły – wspomnienie św. Jacka, prezbitera
Żywe jest słowo Boże i skuteczne,
zdolne osądzić pragnienia i myśli serca.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 20, 1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter