28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bezbronni wśród prześladowań

Ocena: 0
2840
Wśród 200 milionów prześladowanych każdego roku chrześcijan szczególną kategorię stanowią dzieci. Za słupkami i danymi statystycznymi płaczą i cierpią konkretni mali ludzie. A wraz z nimi Bóg.
Podczas ostatniej papieskiej Drogi Krzyżowej w Koloseum usłyszeliśmy o dzieciach, którym poświęcone były rozważania stacji X: dzieciach upokorzonych i zranionych przez grzechy dorosłych. Minęła niedawno pierwsza rocznica uprowadzenia młodych chrześcijanek z miasta Chibok w Nigerii, którego dopuścili się nigeryjscy islamiści z ugrupowania Boko Haram. Ani władze Nigerii, ani koalicjanci z innych państw afrykańskich, obiecujący szybkie odbicie dziewczynek, nie zdołali uwolnić przeznaczonych na „seksualną rzeź”. Do dziś przebywają one w nieznanym miejscu i do rodziców (obym się mylił!) już chyba nie wrócą.

W ostatnich dniach w Pakistanie młodzi muzułmanie pobili, a następnie podpalili czternastoletniego Naumana Masiha. Do „incydentu” doszło w Lahaur, gdy grupa pobożnych muzułmanów szła do meczetu na modlitwę. Po drodze spotkali Naumana, a kiedy się dowiedzieli, że jest chrześcijaninem, zaatakowali go, oblali benzyną i podpalili. Zmarł po kilku dniach walki o życie. Oskarżona o profanację Koranu mała chrześcijanka Rimsza Masih cudem uniknęła śmierci. Aresztowana, zagrożona karą śmierci, po miesiącach zabiegów różnych organizacji i okazywania dowodów jej niewinności – spalony Koran podrzucił jej do torby lokalny imam – i tak musiała opuścić Pakistan razem z rodziną, żeby fanatycy jej nie zabili. Dla nich była winna bluźnierstwa.

Dzieci Asii Bibi od 2009 roku czekają na matkę, skazaną na śmierć przez powieszenie. Do ofiar prześladowań należą także dzieci małżeństwa Masihów, bestialsko zamordowanych przez muzułmański motłoch w listopadzie; przypomnę, że pakistańskie małżeństwo zostało spalone żywcem. Shama Bibi Masih była w piątym miesiącu ciąży; czworo osieroconych dzieci do dziś żyje w traumie, do tego w ukryciu przed zemstą fanatyków, którzy wydali na nie wyrok, gdyż sprawa została zanadto nagłośniona. W Sudanie skazana za przejście z islamu na chrześcijaństwo Meriam Yahia Ibrahim Iszak w celi śmierci przebywała wraz ze swoim dwuletnim synkiem Martinem. W celi śmierci urodziła także córeczkę Maję. Tylko dzięki zabiegom USA, których obywatelem był mąż Meriam, udało się znaleźć ścieżkę na wolność dla tej „przestępczej” rodziny. W Indiach do standardów należą gwałty i pobicia dzieci chrześcijańskich, które zatrudniane są w domach bogatych obywateli, a potem traktowane jak niewolnicy. Gdy przychodzi dzień wypłaty, zamiast wynagrodzenia mali niewolnicy XXI wieku otrzymują karę, bo są chrześcijanami.

W Birmie (Mjanma), gdzie od lat trwa krwawa wojna domowa, władze wcielają do armii chłopców, mających za zadanie noszenie ciężkiego sprzętu bojowego i – co jeszcze bardziej cyniczne – służących jako wykrywacze min lądowych, a dziewczynki służą jako seksualne niewolnice żołnierzy. Polityka jednego dziecka, która prowadzi do masowego ludobójstwa dzieci nienarodzonych w Chinach, eksperymenty medyczne na dzieciach w obozach koncentracyjnych w Korei Północnej, okaleczenia dziewczynek w Afganistanie i Somalii są kolejną odsłoną niewyobrażalnego cierpienia „tych wszystkich najmniejszych”. Tak samo jak handel małymi chrześcijanami w Meksyku, w Kolumbii, porwania dziewczynek w Egipcie, gwałty na dzieciach w Demokratycznej Republice Konga, horror najmłodszych w Syrii i Iraku to brutalna codzienność XXI wieku, która odziera najmłodszych z ich prawa do dzieciństwa, poszanowania ich godności, zabijająca ich przyszłość. Ta lista zbrodni każdego roku staje się coraz dłuższa.

Tragiczny los dzieci powinien być najgłośniejszym wyrzutem sumienia zadowolonego i sytego Zachodu. Media mainstreamowe, także te w Polsce, ostatnio pokazują los jazydów. Rzeczywiście, historie i relacje kobiet oraz dzieci tej mniejszości religijnej uwolnionych z rąk ISIS wstrząsają. Jednak te same media milczą, gdy dużo potworniejsze doświadczenia dotykają na co dzień i od długich lat chrześcijan. Na ich łamach zabrakło miejsca, aby opowiedzieć o losie chaldejskich i asyryjskich chrześcijan, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów w Iraku i Syrii. Gdy w latach 2007-2015 szyickie i sunnickie bandy w Iraku dokonywały egzekucji całych rodzin, gwałciły bezkarnie dziewczynki i hańbiły chrześcijańskie kobiety, te same media milczały.

Spisek milczenia mediów socjalliberalnych to oczywiście wielki problem, ale moim zdaniem jeszcze poważniejszym – może jeszcze jednym policzkiem dla prześladowanych z ponad 60 krajów – jest obojętność na ich los wyznawców Chrystusa z państw tak zwanego wolnego świata. Najbardziej boli ich nasza ślepota i głuchota.

Tomasz Korczyński
fot. Open Doors

Idziemy nr 17 (500), 26 kwietnia 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter