7 czerwca
niedziela
Roberta, Wieslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bez osób starszych nie ma przyszłości

Ocena: 4.5
264

Chrześcijańska wspólnota Sant'Egidio wystosowała apel o rehumanizację naszych społeczeństw w kontekście tzw. „selektywnej opieki zdrowotnej”. Dokonuje sie ona, kiedy w obliczu koronawirusa i niewystarczającej ilości sprzętu i personelu medycznego w niektórych krajach osoby starsze uznaje się za zbyteczne. W związku z tym do leczenia wybiera się osoby młodsze i zdrowsze.

Fot. www.santegidio.org/Gabbarini Mario

Apel został przetłumaczony na różne języki i rozpowszechniony na poziomie międzynarodowym. Jest on skierowany do wszystkich: obywateli i instytucji, w dążeniu do zdecydowanej zmiany mentalności, która doprowadzi do nowych inicjatyw społecznych i zdrowotnych skierowanych do starszej części populacji.

+++++

BEZ OSÓB STARSZYCH NIE MA PRZYSZŁOŚCI
Apel o rehumanizację naszych społeczeństw. Sprzeciw wobec selektywnej opieki zdrowotnej.

Podczas pandemii Covid-19 osobom starszym grozi niebezpieczeństwo w całej Europie, podobnie jak wszędzie indziej. Dramatyczne liczby zgonów w domach opieki przyprawiają  o dreszcze.

Trzeba będzie wiele przemyśleć w systemach publicznej opieki zdrowotnej i dobrych praktyk, koniecznych, żeby móc dotrzeć do wszystkich i efektywnie ich leczyć, by przezwyciężyć instytucjonalizację. Jesteśmy zaniepokojeni bolesnymi historiami masowych zgonów osób starszych w domach opieki. Podatny grunt znajdują idee poświęcania ich życia na rzecz innych. Papież Franciszek nazywa to „kulturą odrzucenia”, która odbiera osobom starszym prawo do bycia traktowanymi jak osoby, a nie numery, a w pewnych przypadkach nawet nie jak one.

W wielu krajach w obliczu wymagań związanych z leczeniem pojawia się niebezpieczny model, który sprzyja „selektywnej opiece zdrowotnej”, uznającej życie osób starszych za zbyteczne. Ich większa wrażliwość, postępujący wiek, możliwe inne choroby, z którymi się borykają, miałyby usprawiedliwiać „wybór” leczenia osób młodszych i zdrowszych.

Poddawanie się takiemu rozwiązaniu jest po ludzku i z punktu widzenia prawa nie do zaakceptowania. Są to zasady zawarte także w religijnej wizji życia, ale również w prawach człowieka i deontologii lekarskiej. Żaden „stan konieczności” nie może legitymizować ani kodyfikować odstępstw od tych zasad.  Teza, że krótsza oczekiwana długość życia prowadzi do „legalnego” pomniejszenia jego wartości, z punktu widzenia prawa jest barbarzyństwem. Fakt, że dochodzi do tego poprzez narzucenie (przez państwo albo instytucje służby zdrowia) wbrew woli samej osoby, stanowi kolejne niedopuszczalne pozbawienie praw jednostki.

Wkład osób starszych jest nadal przedmiotem ważnych refleksji we wszystkich kulturach. Ma on fundamentalne znaczenie w strukturze społecznej i solidarności pomiędzy pokoleniami. Nie można pozwolić na śmierć pokolenia, które walczyło przeciwko dyktaturom, zmagało się  z rekonstrukcją po wojnie i zbudowało Europę.

Wierzymy, że należy zdecydowanie potwierdzić zasady równego traktowania i powszechnego prawa do opieki lekarskiej, ustanowione na przestrzeni wieków. Czas poświęcić wszystkie niezbędne zasoby na ocalenie jak największej liczby istnień ludzkich i humanizację dostępu do opieki dla każdego. Wartość życia pozostaje taka sama dla wszystkich. Kto deprecjonuje życie najsłabszych i najwrażliwszych osób starszych, przygotowuje się na deprecjonowanie życia wszystkich.

Tym apelem wyrażamy ból i wielkie zatroskanie wobec zbyt wielu śmierci osób starszych  w ostatnich  miesiącach i mamy nadzieję, że moralny bunt zmieni kierunek w opiece nad osobami starszymi, aby przede wszystkim najsłabsi nie byli nigdy uważani za ciężar, lub jeszcze gorzej, za osoby bezużyteczne.

+++++

Swój podpis mo żna wysłać na adres: : eventi@santegidio.org ; Więcej informacji: www.santegidio.org

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 7 czerwca

Niedziela, X Tydzień zwykły, Uroczystość Najświętszej Trójcy
Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu,
Bogu, który jest i który był, i który przychodzi.

+ czytania liturgiczne (rok A, II): Wj 34,4b-6.8-9; Dn 3,52-56; 2 Kor 13,11-13; J 3,16-18
+ komentarz Bractwa Słowa Bożego
+ komentarz tygodnika Idziemy

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter