5 grudnia
sobota
Sabiny, Krystyny, Edyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bez osób starszych nie ma przyszłości!

Ocena: 4.8
300

„Wartość życia pozostaje taka sama dla wszystkich. Kto deprecjonuje życie najsłabszych i najwrażliwszych osób starszych, przygotowuje się na deprecjonowanie życia wszystkich” – czytamy w apelu Wspólnoty Sant’Egidio w obronie osób starszych przed selektywną opieką zdrowotną. Podpisało go już wielu intelektualistów, działaczy społecznych i lekarzy. Nadal można złożyć swój podpis na stronie santegidio.org.

Fot. pixabay.com/CCO

W związku z obchodzonym 15 czerwca Światowym Dniem Świadomości Znęcania się nad Osobami Starszymi, wspólnota Sant’Egidio zachęca do poparcia apelu o rehumanizację naszych społeczeństw, wyrażającego zdecydowany sprzeciw wobec selektywnej opieki zdrowotnej.

Gdy myślę o ostatnich miesiącach, czuję ból i złość, że ten nasz, mój świat zostawił starszych i najsłabszych 

- mówi dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskiego Oddziału Terenowego Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, rzecznik prasowy tej organizacji, jeden z pierwszych w Polsce sygnatariuszy apelu.

Dr Sutkowski wyraża ubolewanie, że starszym nie udzielono realnej pomocy, często skazując na cierpienie, na śmierć.

Selektywną opieką medyczną świat realnie dał narzędzia kulturze odrzucenia. To zły powrót do utylitaryzmu, najgorszy powrót do polityki śmierci i totalitaryzmu śmierci

- podkreśla.

Godność starzenia się i umierania w świecie ogarniętym fetyszem użyteczności jest jednym z największych wyzwań naszej cywilizacji – szczególnie w starzejącej się Europie. Ten apel powinien dotrzeć nie tylko do polityków, ale w pierwszej kolejności do nas, zwykłych obywateli. Ludzie starsi, sędziwi, odchodzący potrzebują oczywiście opieki medycznej (ale nie medykalizacji). Przede wszystkim jednak potrzebują naszej obecności, cierpliwości i troski 

- zaznacza Kuba Wygnański z Fundacji Stocznia, również sygnatariusz apelu.

Do tej pory apel podpisało ponad tysiąc osób z Polski. Wśród sygnatariuszy znaleźli się m.in.: kard. Kazimierz Nycz, arcybiskup Warszawy; Janusz Kotański, Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej; Władysław Findeisen, były rektor Politechniki Warszawskiej, były senator RP, członek Polskiej Akademii Nauk, Aleksandra Kania, profesor emerytowana socjologii UW.

Skierowany do wszystkich obywateli i instytucji międzynarodowy apel o rehumanizację naszych społeczeństw „Bez osób starszych nie ma przyszłości” powstał w obliczu szczególnego zagrożenia, jakie dla osób starszych stanowi koronawirus, a także w związku z masowymi zgonami w domach opieki społecznej, jakie miały miejsce w wielu europejskich krajach.

Apel zawiera zdecydowany głos przeciw selektywnej opiece zdrowotnej, tak potrzebny wobec padających na podatny grunt idei poświęcania życia osób w podeszłym wieku na rzecz innych.

Wartość życia pozostaje taka sama dla wszystkich. Kto deprecjonuje życie najsłabszych i najwrażliwszych osób starszych, przygotowuje się na deprecjonowanie życia wszystkich

- czytamy w apelu.

Zapoznać się z pełną treścią oraz podpisać apel można TUTAJ.
Swój podpis można dodać również pisząc maila na adres: eventi@santegidio.org

Wspólnota Sant’Egidio skupia się na budowaniu mostów przyjaźni z najbardziej marginalizowanymi i wykluczonymi członkami społeczeństwa – bezdomnymi, osobami starszymi, dziećmi ulicy, więźniami czy uchodźcami, inspiracje i siły czerpiąc z regularnej modlitwy i lektury Słowa Bożego. Troszczy się o sprawy pokoju, ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego.

Wspólnota powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów z Andreą Riccardim na czele. Dziś należy do niej ponad 65 tys. osób w 73 krajach świata.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 5 grudnia

Sobota, I Tydzień Adwentu
+ Dzień Powszedni
Pan jest naszym sędzią, Pan naszym prawodawcą,
Pan naszym królem, on nas zbawi.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 30,19-21. 23-26; Ps 147A,1-6; Mt 9,35 – 10, 1. 5-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter