22 maja
niedziela
Heleny, Wieslawy, Ryty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bez bólu, z godnością

Ocena: 0
671

Hospicjum Opatrzności Bożej Księży Orionistów w Wołominie istnieje od 26 lat. Przy placówce funkcjonuje również hospicjum domowe. Trwają prace nad budową ośrodka dla dzieci.

fot. hospicjumopatrznosci.org

Pacjenci wołomińskiego hospicjum otaczani są profesjonalną opieką bez względu na wyznanie i system wartości. Mogą przywieźć ze sobą osobiste rzeczy, które kojarzą im się z domem: zdjęcia, pamiątki, książki, obrazki. Pobyt w hospicjum wielu ludziom kojarzy się z ostatnim, najtrudniejszym etapem choroby, który łączy się wyłącznie z cierpieniem i smutkiem. – Zdarzają się pacjenci, którzy nie chcą „dać się zapisać” do hospicjum, nie dopuszczają do siebie myśli o śmierci. Tymczasem to nie pobyt w hospicjum jest wyrokiem, mieliśmy przypadek wyzdrowienia. W placówce dajemy możliwość spędzenia czasu choroby bez bólu, w otoczeniu najbliższych i przyjaznego personelu. Łagodzenie bólu to nasze podstawowe zadanie, ale pamiętajmy, że istnieją też inne bóle: moralny, etyczny, psychologiczny, które mają wpływ na przeżywanie choroby. Uśmierzenie bólu moralnego jest najtrudniejsze. Jeśli istnieje taka możliwość, to delikatnie namawiamy pacjentów na pogodzenie się z bliskimi, uregulowanie swoich spraw rodzinnych, duchowych i majątkowych – mówi ks. dr Dariusz Czupryński FDP, dyrektor hospicjum.

W hospicjum oprócz lekarzy, pielęgniarek i kapelana zatrudnieni są także pracownik socjalny, fizjoterapeuta i psycholog. Rola tego ostatniego jest ogromna. Psycholog rozmawia z chorym i udziela mu wsparcia. Obejmuje również opieką bliskich pacjenta.

Pracownicy hospicjum podkreślają, że pacjent, który nie pogodził się z Bogiem, bliskimi lub ze swoją chorobą, może odczuwać ból o wiele mocniej. – Ból totalny oznacza wszechogarniające odczuwanie bólu nie tylko fizycznego, ale również związanego z negatywnymi myślami, emocjami i poczuciem zagrożenia duchowego. Odnosi się do wszystkich wymiarów życia. Jest odczuciem głęboko indywidualnym i trudnym do zlikwidowania lub wyciszenia. Ma związek ze świadomością pogarszającej się sytuacji i samym procesem umierania – tłumaczy Małgorzata Rowicka, psycholog z hospicjum.

Wyjątkowo trudnym okresem dla placówki i przebywających w niej pacjentów był czas pandemii. – Mamy nadzieję, że takie obostrzenia nigdy nie wrócą, gdyż chorzy tylko za pomocą telefonów, połączeń wideo lub przez szybę mogli się kontaktować z bliskimi i nie zawsze mieli możliwość pożegnać się z nimi przed śmiercią. Plusem było to, że ten trudny okres nauczył niektórych jeszcze bardziej dostrzegać drugiego człowieka i uwrażliwił na cudze potrzeby – tłumaczy ksiądz dyrektor.

Hospicjum dla dorosłych funkcjonuje na podstawie kontraktu z NFZ. Przebywa w nim 26 pacjentów. Utrzymuje się z dotacji samorządowych, z wpłat 1% oraz z darowizn. Nie pobiera opłat, choć potrzeby są ogromne. Do hospicjum stacjonarnego przyjmowani są pacjenci z całej Polski. Bywają okresy, kiedy kolejki nie ma i pacjenci otrzymują miejsce od razu. Najczęściej jednak na miejsce trzeba poczekać nawet kilka tygodni. Hospicjum domowe obejmuje opieką pacjentów z powiatu wołomińskiego, także tych, którzy oczekują w kolejce do hospicjum stacjonarnego.

Ciężkie choroby dotykają ludzi w każdym wieku. – Zauważamy, że dzieci zmagające się z nieuleczalnymi chorobami, będące często u kresu życia, z różnych przyczyn nie mogą przebywać w domach rodzinnych, nie zawsze mają zapewnione odpowiednie warunki. To właśnie z myślą o nich podjęliśmy trud utworzenia hospicjum stacjonarnego dla najmłodszych – tłumaczy ksiądz dyrektor. W placówce będą znajdowały się poradnie: pediatryczna, onkologiczna, leczenia bólu, perinatalna, rehabilitacyjna z usługami rehabilitacji oraz ośrodek dziennego pobytu. Obiekt zatem służyć będzie również dzieciom, które dochodzą do zdrowia. Planowane jest także hospicjum perinatalne, gdzie rodzice spodziewający się narodzenia dziecka z wadami, które najczęściej prowadzą do śmierci, znajdą wsparcie medyczne, psychologiczne i duchowe podczas przebiegu ciąży, w czasie porodu i po nim.

 

 Budowę hospicjum dla najmłodszych można wesprzeć wpłatami na konto: Pekao SA o. Wołomin 60 1240 6335 1111 0011 0546 8605 z dopiskiem: Darowizna na ochronę i promocję zdrowia – budowa Hospicjum dla Dzieci w Wołominie

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 maja

Poniedziałek, VI Tydzień Wielkanocny
Niech święci cieszą się w chwale, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 15,12-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter