27 stycznia
czwartek
Przybysława, Anieli, Jerzego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Betlejem największą ofiarą obostrzeń sanitarnych

Ocena: 3.9
526

Restrykcje związane z pandemią koronawirusa dotknęło Betlejem bardziej, niż którekolwiek inne miasto – uważa w rozmowie z Radiem Watykańskim franciszkanin o. Ibrahim Faltas z Kustodii Ziemi Świętej. Przypomnia, że aż 90. proc mieszkańców miasta narodzin Jezusa utrzymuje się z turystyki religijnej, która obecnie nie istnieje. Zakonnik obawia się, że ze względu na biedę i zagrożenie życia, chrześcijanie zaczną opuszczać Ziemię Świętą.

Fot. VaticanMedia

W trudnej sytuacji mieszkańcom Betlejem, nie tylko chrześcijanom, pomaga Kościół.

Jednym z pomysłów na podreperowanie budżetów lokalnych gospodarstw domowych stał się powtały z inicjatywy ojców franciszkanów warsztat produkcji tradycyjnego rękodzieła, w którym pracują osoby niepełnosprawne. Nawiązuje on do rzemieślniczej tradycji Betlejem, w którym od wieków powstają szopki i figurki wykonane z drewna oliwnego, przedmioty z masy perłowej oraz ceramika. Mówi o. Ibrahim Faltas:

Bez pomocy Kościoła wielu ludzi nie mogłoby tutaj zostać, nie tylko chrześcijan, ale i muzułmanów. Większość rodzin w Betlejem nie była w stanie w tym roku opłacić nawet czynszu za mieszkanie, brakowało wszystkiego. Ludzie wydali całe swoje oszczędności i zostali z niczym. Franciszkanie robili co mogli, zapewniali wsparcie dla jak największej liczby rodzin. Przekazywana pomoc była bardzo różnorodna, od paczek żywnościowych po dokładnie się do codziennych zakupów

– powiedział papieskiej rozgłośni o. Faltas.

– Nadzieję dawała także nasza pracownia rękodzielnicza, która produkuje dewocjonalia i sprzedaje je przez Internet. Powstawały w niej figurki, różańce, a nawet kielichy mszalne. Oprócz tego ozdoby choinkowe oraz krzyże wszelkich kształtów i rozmiarów. Pracownia prowadzi także szkolenia, które pozwalają osobom bezrobotnym zarobić na swoje utrzymanie. Warsztat obecnie zatrudnia 25 osób. To jednak nie wystarcza. Jedyną nadzieją na przywrócenie normalności jest powrót turystyki religijnej. Zachęcam więc do przyjazdu. To będzie wielka pomoc dla miejscowych chrześcijan - dodał.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 stycznia

Czwartek, III Tydzień zwykły
Dzień Powszedni
albo wspomnienie św. Anieli Merici, dziewicy
Pan Bóg da Jemu tron ojca, Dawida
+ Czytania liturgiczne (rok C, :II): Mk 4, 21-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter