26 czerwca
niedziela
Jana, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Będzie "Rekord dla Niepodległej"? Szkoły zgłaszają się do akcji

Ocena: 0
1556

Ponad 22 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych w kraju i 75 szkół polonijnych zgłosiło do tej pory chęć udziału w akcji "Rekord dla Niepodległej" i odśpiewania wspólnie w piątek o godzinie 11.11 hymnu narodowego – poinformowała minister edukacji Anna Zalewska. 

fot. PAP/Radek Pietruszka

"Zapowiadaliśmy już w marcu bicie rekordu śpiewania czterozwrotkowego hymnu polskiego 9 listopada, w piątek, czyli jutro o godzinie 11.11. Mamy zgłoszenia ponad 22 tys. szkół i również 75 szkół polskich za granicą. To 4,6 mln uczniów i prawie 450 tys. nauczycieli. Ministerstwo Edukacji też będzie śpiewać o godz. 11.11" – powiedziała minister edukacji. "Zapraszam również posłów. Zwróciłam się do marszałka Sejmu, by właśnie jutro – mimo bloku głosowań od godziny 9.00 do 13.00 – o godzinie 11.11, gdy młodzież w całej Polsce będzie śpiewać czterozwrotkowy hymn, również (posłowie – red.) wstali i zaśpiewali hymn, by pokazać, w jaki sposób świętować stulecie odzyskania niepodległości" – dodała Zalewska. 

Akcja "Rekord dla Niepodległej" jest organizowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji, która była jej inicjatorem. "Bardzo się cieszę, że inicjatywa »Rekord dla Niepodległej« spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem szkół i przedszkoli (...). Ponad 5 mln uczniów i nauczycieli zaśpiewa wspólnie »Mazurka Dąbrowskiego«. Nigdy wcześniej w historii Polski taka liczba Polek i Polaków nie śpiewała jednocześnie hymnu" – powiedział Piotr Wasilewski z Rady Dzieci i Młodzieży przy MEN. 

MEN zachęca wszystkich do dokumentowania bicia "Rekordu dla Niepodległej" i umieszczania zdjęć oraz filmów z akcji na swoich stronach internetowych oraz profilach na portalach społecznościowych z wykorzystaniem #RekordDlaNiepodległej. Warunkiem uczestniczenia w akcji jest przesłanie przez dyrektora danego przedszkola, szkoły lub placówki oświatowej ankiety zgłoszeniowej przez System Informacji Oświatowej. Szkoły polonijne mogły zgłosić swój udział mailowo na adres Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. 

MEN podaje, że udział biciu rekordu zadeklarowały 22,793 tys. szkoły, przedszkola i placówki oświatowe w kraju (najwięcej zgłoszeń jest z województw: mazowieckiego, śląskiego, małopolskiego i wielkopolskiego) oraz 75 szkół polonijnych z całego świata, w tym m.in. Szkolnych Punktów Konsultacyjnych, szkół działających w obcych systemach edukacji i z sekcji polskich w szkołach europejskich. 

Wszystkie szkoły, przedszkola i placówki na pamiątkę wspólnego bicia "Rekordu dla Niepodległej" otrzymają pamiątkowe dyplomy. Minister edukacji przypomniała w czwartek, że rok szkolny 2018-2019 został ogłoszony "Rokiem Niepodległej" jako kontynuacja roku szkolnego 2017-2018, który był "Rokiem dla Niepodległej". Od kilku lat MEN nadaje hasła kolejnym latom szkolnym, zwracając uwagę na kwestie, które w danym roku powinny być priorytetem. 

"50 inicjatyw w całej Polsce ma patronat honorowy Ministerstwa Edukacji Narodowej, 150 inicjatyw na całym świecie otrzymało taki patronat" – mówiła Zalewska. 
Przypomniała, że w ramach programu wieloletniego "Niepodległa" (na lata 2017-2021) MEN realizuje projekt edukacyjny "Godność, wolność, niepodległość". Na ten cel przeznaczono 6,9 mln zł. W tym roku w ramach realizacji projektu resort edukacji przyznał 257 szkołom i placówkom oświatowym ponad 2 mln zł dofinansowania na organizacje obchodów związanych z setną rocznicą odzyskania niepodległości.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 26 czerwca

Niedziela, XIII Tydzień zwykły
Mów, Panie, bo sługa Twój słucha.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 9,51-62
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Zdrowa odpowiedzialność (komentarz "Idziemy")

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter