23 października
środa
Marleny, Seweryna, Igi
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bankructwa biur podróży

Ocena: 5
531

Sto pięćdziesiąt tysięcy turystów, rozsianych po całym świecie, miało gigantyczne problemy z powodu upadku sławnego biura podróży Thomas Cook. Jego bezpośrednim efektem był też upadek firmy Neckermann Polska.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Autor tego artykułu przeżył kiedyś niemal to samo, co teraz tysiące Brytyjczyków, Polaków i przedstawicieli innych narodowości. Miły wyjazd do Hurghady w Egipcie: słońce, ciepłe morze i wygodny hotel. Ale na lotnisku okazało się, że nie można wsiąść do powrotnego samolotu, bo nie zostały opłacone bilety na przelot do Warszawy. Po kilku godzinach gorączkowych telefonów do Polski, po awanturach i naradach uczestnicy wycieczki zostali przewiezieni do gorszego hotelu i następnego dnia jednak wrócili do kraju. Działo się to latem 2012 r., a dwa tygodnie później organizator wyjazdu, niewielka polska firma Mati World Holidays, zbankrutował.

Tu z dnia na dzień, a może nawet z godziny na godzinę, upadła stara i ciesząca się ogromnym zaufaniem firma brytyjska. A dalej poszło jak w dominie: splajtowały przedsiębiorstwa do niej należące: Thomas Cook Airlines UK i inne lokalne linie lotnicze. Ucierpiały dziesiątki tysięcy turystów.

 


WYJAZDY DLA ABSTYNENTÓW

Firma Thomas Cook powstała w Market Harborough, w wiejskim hrabstwie Leicestershire w 1841 r., a więc we wczesnej epoce wiktoriańskiej. Thomas Cook był lokalnym przedsiębiorcą i z początku organizował podróże kolejowe dla członków lokalnego ruchu abstynenckiego. W 1845 r. odbyła się pierwsza wycieczka, która przyniosła zysk – do Liverpoolu, a w 1851 r. pierwsza podróż zagraniczna – do Paryża, na wystawę światową. Blisko 180 lat później firma rozrosła się do rozmiarów globalnej grupy podróżniczej z roczną sprzedażą w wysokości 9 mld funtów (ponad 44 mld złotych), 19 mln klientów rocznie i 22 tys. pracowników w 16 krajach.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 41 (730), 13 października 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 października 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 października

Grzech nie powinien nad wami panować,
skoro nie jesteście poddani Prawu, lecz łasce.

Dziś w Kościele:
środa, XXIX tygodnia zwykłego 
+ wspomnienie św. Jana Kapistrana i św. Józefa Bilczewskiego (bp)
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 6,12-18, Ps 124, Łk 12,39-48
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypomnieliśmy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -