6 grudnia
wtorek
Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Badanie: większość ukraińskich uchodźców uczy się języka polskiego

Ocena: 0
222

Co drugi obywatel Ukrainy zmuszony do wyjazdu do Polski z powodu wojny uczy się języka polskiego, a co trzeci planuje naukę w najbliższym czasie, co oznacza, że zostaną na polskim rynku pracy na dłużej – wynika z badania Centrum Analitycznego Gremi Personal.

Fot. pixabay.com/CCO

Jak podano we wtorkowym podsumowaniu badania, 52,8 proc. ankietowanych Ukraińców już uczy się języka polskiego, 35 proc. deklaruje, że zamierza wkrótce zacząć naukę, a tylko 12,2 proc. zadeklarowało, że język ojczysty im wystarczy.

Można z tego wywnioskować, że zdecydowana większość respondentów – 88 proc. zostanie w Polsce przez kolejne pół roku 

– wskazał dyrektor generalny Gremi Personal Tomasz Bogdevic, cytowany w opracowaniu. Jak dodał, Ukraińcy „będą szukać lepiej płatnej pracy w swoich zawodach, takich, jakie wykonywali w Ukrainie. I skoro zostaną dłużej, będą musieli – czy chcą czy nie – nauczyć się porozumiewać w sytuacjach takich, jak zapisanie dziecka do placówki edukacyjnej, wynajem mieszkania czy wizyta w szpitalu”.

Według opublikowanego w ubiegłym tygodniu badania Gremi Personal tylko co piąty obywatel Ukrainy zmuszony do wyjazdu do Polski z powodu wojny chce wrócić do domu przed zimą.

Dla nas jako firmy pośrednictwa pracy znaczy to, że będą pracowali dłużej na polskim rynku pracy. Zwykle zatrudniliśmy do pracy w Polsce przyjeżdżających Ukraińców na sześciomiesięczne kontrakty. Teraz chcą, żeby te kontrakty były dłuższe – co najmniej na dziewięć miesięcy. Zapewnia im to, i ich rodzinom, większe poczucie bezpieczeństwa 

– oceniła dyrektorka departamentu rekrutacji międzynarodowych Gremi Personal Anna Dzhobolda, cytowana w informacji.

Jak dodano we wtorkowym opracowaniu, analitycy przewidują, że przed zimą do Polski trafi kolejna fala uchodźców z Ukrainy. W sezonie zimowym można się liczyć z przyjazdem od 200 tys. do 500 tys. osób – wskazano.

Obecnie legalnie w Polsce pracuje około 729 tys. obywateli Ukrainy (dane ZUS z 30 czerwca br.) w porównaniu do ponad 627 tys. pod koniec ub.r. (dane z 31 grudnia 2021 r.). 450 tys. Ukraińców legalnie rozpoczęło pracę po przybyciu do Polski jako uchodźca wojenny po 24 lutego br. – podano.

Ankieta dotycząca nauki języka polskiego wśród ukraińskich uchodźców została przeprowadzona pod koniec sierpnia br. przez Centrum Analityczne Gremi Personal. W badaniu wzięło udział 1440 osób. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 grudnia

Wtorek, II tydzień Adwentu - wspomnienie św. Mikołaja, biskupa
Blisko jest dzień Pana,
oto przyjdzie, aby nas zbawić.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 18,12-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter