16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Andrea Riccardi Człowiekiem Pojednania 2016

Ocena: 0
1034

Założyciel Wspólnoty Sant’Egidio Andrea Riccardi został wyróżniony przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów tytułem „Człowiek Pojednania” za rok 2016. Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się w niedzielę 28 maja 2017 r. o godz. 19:30 w Domu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej 17/19. W ceremonii udział weźmie kard. Kazimierz Nycz.

fot. (Aleph) - Praca własna, CC BY-SA 3.0

Podczas uroczystości planowane jest wystąpienie laureata pod tytułem „Europa bez murów – dziedzictwo Jana Pawła II”.

Andrea Riccardi (ur. 1950 r.) jest historykiem Kościoła, profesorem rzymskiego uniwersytetu Roma Tre. Naukowo zajmuje się między innymi tematem relacji pomiędzy religiami a nowoczesnością. Jest autorem kilkudziesięciu książek, wśród nich obszernej biografii Jana Pawła II, czy ważnej pracy „Stulecie męczenników. Świadkowie wiary XX wieku”, poświęconej problematyce współczesnego męczeństwa chrześcijan.

W 1968 roku Andrea Riccardi założył w Rzymie Wspólnotę Sant’Egidio, która skupia dziś ponad 65 tys. członków w 75 krajach, również w Polsce. Wspólnota oprócz pomocy osobom ubogim, angażuje się na całym świecie w inicjatywy na rzecz pokoju i pojednania. Od 30 lat organizuje spotkania z cyklu „Ludzie i religie”. Te międzyreligijne spotkania, odbywające się w duchu historycznej modlitwy w Asyżu, zainspirowanej w 1986 roku przez Jana Pawła II, są za każdym razem okazją do rozmowy o budowaniu pokoju na świecie. Dwa z nich odbyły się w Polsce – w 1989 roku w Warszawie i w 2009 roku w Krakowie. Ponadto od kilku lat Wspólnota Sant’Egidio organizuje w Krakowie kongres „Młodzi Europejczycy dla świata bez przemocy”, połączony z pielgrzymką do Auschwitz oraz spotkaniami ze świadkami Szoah. Tegoroczny kongres odbędzie się w dniach 20-24 września. Weźmie w nim udział 800 młodych ludzi z 10 krajów Europy środkowo-wschodniej.

Andrea Riccardi w latach 2011-2013 był ministrem integracji i współpracy międzynarodowej w rządzie Mario Montiego. W 2015 roku został mianowany prezydentem Societa Dante Alighieri. Włoski historyk jest laureatem Nagrody Karola Wielkiego, doktorem honoris causa m.in. Katolickiego Uniwersytetu w Leuven, Uniwersytetu Georgetown w Waszyngtonie czy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II.

Honorowy tytuł „Człowiek Pojednania” przyznawany jest przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów osobom, działającym na rzecz większego zbliżenia, poznania i pojednania chrześcijan i Żydów w Polsce. W ubiegłym roku nagrodę otrzymał rabin Abraham Skorka. Wśród wcześniejszych laureatów są m.in. ks. prof. Tomáš Halík, rabin Michael Schudrich, ks. Manfred Deselaers czy Jan Nowak Jeziorański.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Środa, III Tydzień wielkanocny
Każdy, kto wierzy w Syna Bożego, ma życie wieczne,
a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 35-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter