8 lipca
środa
Edgara, Elzbiety, Eugeniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Amnesty International apeluje o zakończenie represji w Iranie

Ocena: 0
240

Organizacja broniąca praw człowieka Amnesty International (AI) zaapelowała w czwartek do władz Iranu, by zakończyły represje wobec uczestników antyrządowych protestów z ostatnich dni. AI domaga się też przeprowadzenia śledztw w sprawie śmierci demonstrantów.

fot. PAP/EPA/TILL RIMMELE

Według Amnesty w protestach przeciwko "ubóstwu, korupcji, represjom politycznym i autorytaryzmowi" zginęły od 28 grudnia 2017 roku co najmniej 22 osoby, w tym dwóch członków sił bezpieczeństwa.

– Wyjątkowo niepokojące są oskarżenia o wykorzystywanie broni przez siły bezpieczeństwa przeciwko pokojowym i nieuzbrojonym demonstrantom – oświadczył przedstawiciel AI na Bliski Wschód i Afrykę Północną Philip Luther.

Według niego "irański rząd bezzwłocznie powinien rozpocząć skuteczne i niezależne śledztwa w sprawie zabójstw i doniesień o wykorzystywaniu nadmiernej i niepotrzebnej siły". AI wezwało też do postawienia przed sądem "wszystkich odpowiedzialnych za łamanie praw człowieka".

Luther zaapelował do władz o ochronę prawie tysiąca aresztowanych przed torturami i innymi nadużyciami.

Amnesty ubolewa, że zatrzymani trafili do "otoczonych złą sławą więzień, które są znane z tego, że stosuje się tam tortury", oraz że do wielu z nich nie dopuszczono rodzin ani adwokatów.

Organizacja twierdzi, że co najmniej 423 osoby zatrzymane między 21 grudnia 2017 roku a 1 stycznia 2018 roku są przetrzymywane "w ciasnocie" w więzieniu Ewin w Teheranie. Oficjalnie zakład ten może pomieścić 180 osób.

– Biorąc pod uwagę alarmującą skalę obecnej fali zatrzymań, jest bardzo prawdopodobne, że wiele spośród przetrzymywanych osób to pokojowi demonstranci, którzy zostali zatrzymani w sposób arbitralny – uważa Luther.

– Irańskie władze muszą upewnić się, że wszyscy ci, którzy zostali zatrzymani tylko z powodu pokojowego uczestniczenia w manifestacjach, wyrażania poparcia dla protestów lub krytykowania władz, natychmiast i bezwarunkowo zostaną wypuszczeni na wolność – zaapelował.

Według AI wydaje się, że większość protestów przebiegała w pokojowy sposób. Jednak w niektórych przypadkach dochodziło do "incydentów, podczas których demonstranci rzucali kamieniami lub celowo podpalali budynki czy samochody" – dodano.(PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 8 lipca

Środa, XIV Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Jana z Dukli, prezbitera
Idźcie i głoście: Bliskie już jest królestwo niebieskie
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Oz 10,1-3.7-8.12; Ps 105, 2-7; Mt 10,1-7
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter