20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ambulans z serca

Ocena: 0
925

Codziennie dyżurują pod telefonem. Patrolują warszawskie ulice. Pomagają bezdomnym już od ponad roku.

fot. arch. Ambulansu z serca

Tomasz Głażewski rozmowę z każdym z pacjentów zaczyna od uścisku dłoni. W niedzielne popołudnie w ośrodku dla osób bezdomnych Caritas przy ul. Żytniej dyżuruje z Anną Stępień. Oboje są lekarzami stażystami w Klinice Diabetologii i Chorób Wewnętrznych w szpitalu na Banacha. Tomek leczy osoby bezdomne już czwarty rok, Ania ponad dwa lata.

– Przeziębienia, bóle brzucha, nadciśnienie, cukrzyca... Problemy osób bezdomnych nie różnią się specjalnie od tych, z którymi pacjenci zwracają się na co dzień do lekarza rodzinnego – tłumaczą lekarze wolontariusze Ambulansu z Serca. – Specyfika bierze się raczej z trudnych warunków, w których te osoby przebywają. To powoduje choćby większą zapadalność na gruźlicę, w ostatnim miesiącu mieliśmy cztery przypadki – mówi Tomek. – Ale największą plagą są niegojące się rany, szczególnie nóg – dodaje Ania.

I właśnie wchodzi pacjentka, której podudzie to jedna wielka rana. Lekarze cierpliwie zmieniają opatrunek, tłumaczą, jak pielęgnować chore miejsce i gdzie uzyskać skierowanie na specjalistyczne leczenie. 

 

MEDYCZNY PATROL 

– Pomagając w przychodniach dla bezdomnych, zaczęliśmy się zastanawiać, jak jeszcze możemy tym ludziom pomóc, żeby nie tylko „gasić pożary”. Okazało się, że jest bardzo duża potrzeba dojeżdżania z pomocą do pacjentów, których stan nie jest na tyle ciężki, żeby przyjąć ich do szpitala, a jednocześnie na tyle zły, że nie mogą sami dotrzeć do gabinetu. Stąd pomysł na karetkę – wyjaśnia Ania. Znalazł się anonimowy darczyńca i po kilku miesiącach Ambulans z Serca wyjechał na stołeczne ulice. 

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 12 (701), 24 marca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 7 kwietnia 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa, etnologii i teologii. Od 2012 roku związana z tygodnikiem „Idziemy”. Należy do Wspólnoty Sant’Egidio.Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -