19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ambasador w każdym domu

Ocena: 0
3027

Są takie formy pomocy cudzoziemcom w Polsce, które nie wymagają grantów, finansowania i specjalistycznego zaplecza, a najlepiej sprzyjają integracji. Wielkanoc jest świetną okazją, by taką pomoc zaoferować.

fot. Instytut Myśli Szumana

Obcokrajowcy potrzebują nie tylko pomocy instytucjonalnej, ale przede wszystkim otwartego serca. Przez wieki w Polsce współegzystowały różne grupy etniczne: polska, litewska, ruska, niemiecka, żydowska, ormiańska, tatarska. To wieloetniczne społeczeństwo spajała polska kultura wyrosła na chrześcijańskim fundamencie, nakazującym „obcego przyjąć”. Z czasem „obcy” byli tak zintegrowani – przy zachowaniu własnej tożsamości – że ramię w ramię stawali z Polakami do walki o ojczyznę.

 

Przyjaźń bez grantów

W Polsce mieszka teraz 1,5 mln Ukraińców, 30 tys. Wietnamczyków, 20 tys. Chińczyków. Pracują, studiują. – Migrant to ten, który poszukuje, trzeba do niego wyjść i towarzyszyć mu w drodze – uważa o. Jacek Gniadek SVD z Werbistowskiego Centrum Migranta i uchodźcy przy ul. Ostrobramskiej w Warszawie. – Jezus ze Świętą Rodziną także byli migrantami.

Przybywającym do Centrum cudzoziemcom ojcowie werbiści pomagają jako tłumacze, ale też w zakresie poradnictwa prawnego i procedur administracyjnych, oraz uczą języka polskiego. Pomagają przygotować dokumenty i nawiązać kontakt z instytucjami państwowymi i organizacjami pozarządowymi, udostępniają komputery i internet: Ukraińcom, Wietnamczykom, Chińczykom, Marokańczykom, Hindusom, Brazylijczykom, Argentyńczykom.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 12 (650), 25 marca 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 5 kwietnia 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter