25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Aktywny Senior to podstawa - 5. Parada Seniorów w Warszawie

Ocena: 0
476

- Seniorzy są grupą bardzo niedoreprezentowaną, której głos słabo słychać w przestrzeni publicznej. Często są to osoby schorowane, które już nie chodzą na demonstracje palić opony i żądać zmian korzystnych dla siebie. Stąd środowiska opiniotwórcze i władze skupiają się na interesach grup produkcyjnych, które są głośniejsze i skuteczniejsze. Chcemy, żeby seniorzy na tej paradzie powiedzieli: +Jesteśmy+. - mówi Przemysław Wiśniewski z fundacji "Zaczyn" organizującej 5. Paradę Seniorów "Dojrzali Wspaniali".

fot. Kamil Rousseau

Piknik, panele dyskusyjne, warsztaty i dyskoteka znajdą się w programie 5. Parady Seniorów "Dojrzali Wspaniali", która w sobotę przejdzie ulicami Warszawy - poinformował Przemysław Wiśniewski z fundacji Zaczyn.

Tegoroczna parada rozpocznie się o godz. 12 na rondzie de Gaulle'a, by następnie Traktem Królewskim przejść na Kampus Uniwersytetu Warszawskiego. Tam odbędzie się Piknik Pokoleń.

- W zeszłorocznej paradzie i pikniku wzięło udział około 10 tys. osób. Z informacji, które docierają do nas od grup zorganizowanych z terenu, wynika, że tegoroczna parada będzie pod tym względem rekordowa - spodziewamy się kilkunastu tysięcy gości na tych dwóch wydarzeniach" - powiedział Wiśniewski.

Zaznaczył, że celem fundacji Zaczyn jest pokazanie różnorodności środowiska seniorów. - To jest prawie 10 mln bardzo różnych ludzi. Chcemy przełamać krzywdzące stereotypy, które na temat seniorów mają w głowach ludzie młodzi. Pokazać, że seniorzy mają niesamowite doświadczenie życiowe i wielki potencjał, często zupełnie niezagospodarowany - wyjaśnił. Dodał, że fundacja chce także wzmocnić głos osób starszych w debacie publicznej.

- Seniorzy są grupą bardzo niedoreprezentowaną, której głos słabo słychać w przestrzeni publicznej. Często są to osoby schorowane, które już nie chodzą na demonstracje palić opony i żądać zmian korzystnych dla siebie. Stąd środowiska opiniotwórcze i władze skupiają się na interesach grup produkcyjnych, które są głośniejsze i skuteczniejsze. Chcemy, żeby seniorzy na tej paradzie powiedzieli: +Jesteśmy+. Żeby pokazali - także politykom - jak dużo ich jest i że bez ich głosów już teraz trudno wygrać wybory, a za kilka dekad, kiedy seniorów będzie około 40 proc., będzie to w ogóle niemożliwe" - podkreślił Wiśniewski.

Zdaniem Wiśniewskiego, osoby starsze borykają się z wieloma problemami, których nagłośnieniu na służyć parada. - Takim problemem jest np. fatalny stan służby zdrowia, który ich - jako osoby cierpiące na wiele chorób - bezpośrednio dotyka. Kolejny problem to bardzo niskie emerytury, które ograniczają ich aktywność społeczną. Bo trudno oczekiwać, żeby osoba, która ledwo zaspokaja swoje podstawowe potrzeby, wydawała pieniądze na kulturę czy rozrywki - ocenił.

Poinformował, że tegorocznej paradzie będą towarzyszyły dwie ruchome sceny oraz kilka riksz, z których popłynie muzyka. Przypomniał, że warszawska parada jest jedynym tego typu wydarzeniem na świecie. "Będzie dużo muzyki, ciekawe animacje i znani goście. Dlatego udział w przemarszu, który jest rozśpiewany, kolorowy, będzie wspaniałym przeżyciem" - zapewnił.

O godz. 13 na specjalnie zaadaptowanym Małym Dziedzińcu na terenie Kampusu Głównego Uniwersytetu Warszawskiego ruszy Piknik Pokoleń. W jego ramach odbędzie się koncert zespołu "Biały Kot", zaplanowano też międzypokoleniową potańcówkę pod wodzą DJ Wiki i DJ Krisa. "W tym roku stawiamy na recital muzyczny - chcemy przejrzeć muzyczne hity ostatnich kilku dekad" - powiedział Wiśniewski.

Uczestnicy pikniku będą mogli wziąć udział w treningu nordic walking i w pięciu panelach dyskusyjnych, podczas których aktorzy, psycholodzy i dziennikarze opowiedzą m.in. o tym, jak zmienić strategie życiowe, o wpływie odżywiania na stan zdrowia, o stanie polityki senioralnej w Polsce i o realizacji własnych pasji. Ponadto odbędą się warsztaty "Aikido dla seniorów", garncarskie, fizjoterapii, interaktywny wykład edukatora kampanii społecznej "Lepszy wzrok, lepsze życie" i sesja fotograficzna z ambasadorką Parady Zofią Czerwińską.

Wszyscy chętni będą też mogli skorzystać z bezpłatnych badań w kierunku zaćmy i katarakty, a także ze spirometrii. Będzie także można sprawdzić poziom glukozy we krwi i ciśnienie krwi. Odbędą się także warsztaty edukacyjne na temat higieny jamy ustnej z protezą zębową.

Pomysłodawczynią Parady Seniorów jest Wirginia Szmyt, znana jako DJ Wika. Od kilku lat prowadzi międzypokoleniowe dyskoteki w jednym z warszawskich klubów. Według niej seniorzy są aktywną grupą osób z pasją i powinni być zauważani w życiu społecznym.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter