12 sierpnia
piątek
Innocentego, Lecha, Euzebii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Akcja społeczna: napisz testament i wesprzyj też organizację pozarządową

Ocena: 0
495

Jak wynika z badań Kantar Millward Brown, tylko 13 na 100 Polaków powyżej 50 roku życia sporządziło testament – informują organizatorzy akcji społecznej "Napisz Testament" i zachęcają, by to zrobić i przy okazji uwzględnić w testamencie wybraną organizację pozarządową.

fot. pixabay.com

Jak powiedziała PAP Ewelina Szeratics z Fundacji Otwarte Forum – która jest inicjatorem akcji "Napisz Testament" – ma ona na celu zmianę nastawienia Polaków do tematu testamentów i zachęcenie społeczeństwa do traktowania ich jako jednego z narzędzi zarządzania swoim majątkiem na wypadek śmierci.

Jak zaznaczyła Szeratics, badanie przeprowadzone przez Kantar Millward Brown we współpracy z Fundacją Otwarte Forum pokazuje, że testament napisało tylko trzynastu na stu Polaków powyżej 50 roku życia. Dodała, że to i tak więcej, niż przewidywano.

Według autorów badania, na pytanie: "dlaczego nie napisała Pani/Pan testamentu", prawie 40 proc. respondentów odpowiedziało, że nigdy się nad tym nie zastanawiało, a niespełna 20 proc., że nie posiada niczego cennego, co mogłoby zostawić swoim najbliższym.

– W naszym społeczeństwie nadal panuje przekonanie, że testamenty piszą wyłącznie osoby starsze, ciężko chore lub zamożne – wyjaśniła Szeratics. Dodała, że temat testamentów jest celowo pomijany przez Polaków, ponieważ kojarzy się ze śmiercią.

Szeratics podkreśliła, że mimo to w Polsce coraz częściej do notariuszy przychodzą osoby młode, które podróżują, wychowują dzieci, posiadają mieszkanie z kredytem, żyją w związkach partnerskich, prowadzą własną firmę albo po prostu dbają o swoje finanse, a wizyty u notariusza nie traktują jako "aktu ostatniej woli", ale sposób na zabezpieczenie swoich bliskich i tego co posiadają.

Dodała, że celem kampanii "Napisz Testament" jest także zachęcenie Polaków do wspierania za pośrednictwem testamentów "dobrych i uczciwych" organizacji pozarządowych. Zdaniem Szeratics, Polacy przy sporządzaniu testamentu pamiętają najczęściej jedynie o rodzinie. – Podkreślamy, że najważniejsza jest rodzina i to o niej, przede wszystkim, należy pamiętać w testamencie – wyjaśniła. Tymczasem – jak zaznaczyła – gdyby choć kilka procent Polaków zapisało w testamencie symboliczną kwotę wybranej fundacji lub stowarzyszeniu, te mogłyby działać na szerszą skalę i zmniejszyć swoją zależność od dotacji państwowych i samorządowych.

Jak zauważył Kuba Antoszewski z Kantar Millward Brown, polskie społeczeństwo nie jest jeszcze gotowe, aby podejmować takie działania. – 36 proc. badanych twierdzi, że posiadanego przez nich majątku wystarczy jedynie dla najbliższych. Natomiast 15 proc. respondentów nie ufa ani fundacjom, ani stowarzyszeniom – powiedział ekspert. Dodaje, że brak zaufania do organizacji pozarządowych wynika m.in. z faktu, że Polacy nie do końca wiedzą, jak organizacje działają, czym się zajmują, czego potrzebują, aby realizować swoje zadania.

Organizatorzy akcji podkreślają, że większość organizacji pozarządowych umieszcza na swoich stronach internetowych sprawozdania merytoryczne i finansowe, natomiast organizacje, które posiadają status Organizacji Pożytku Publicznego(OPP), muszą dodatkowo składać sprawozdanie do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz podlegają kontrolom jednostek samorządu terytorialnego, Najwyższej Izby Kontroli, Państwowej Inspekcji Pracy czy Kontroli Skarbowej.

O tym, jak napisać testament i dlaczego warto w nim rozważyć zapis na wybraną fundację lub stowarzyszenie, organizatorzy akcji będą mówić w trakcie Międzynarodowego Tygodnia Pisania Testamentów, który rozpoczyna się w niedzielę. W ramach akcji odbędą się darmowe wykłady o testamentach, w ich trakcie prawnicy będą udzielać porad związanych z prawem spadkowym. We Wrocławiu spotkanie rozpocznie się w poniedziałek o godz. 13 we Wrocławskim Centrum Seniora. W Warszawie spotkania odbędą się we wtorek o godz. 11 w Spółdzielni Socjalnej Wola, a dzień później o 13 w Mokotowskim Centrum Integracji Mieszkańców.

Stanowisko kampanii "Napisz Testament" można też odwiedzić w niedzielę we wrocławskiej Hali Stulecia w trakcie Dnia Seniora oraz 1 października w warszawskim Ogrodzie Saskim w trakcie Jarmarku Kreatywności.

Szczegółowy program tygodnia testamentowego można znaleźć na stronie www.napisztestament.org.pl

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 sierpnia

Piątek, XIX Tydzień zwykły – dzień powszedni albo wspomnienie św. Joanny Franciszki de Chantal, zakonnicy
Gniew Twój ustąpił, w Tobie mam pociechę
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 19, 3-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter