18 stycznia
wtorek
Piotra, Małgorzaty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Akcja "Koperta życia Caritas"

Ocena: 0
218

Ruszyła nowa akcja „Koperta życia Caritas". Jej celem jest pomoc medykom i zwiększenie poczucie bezpieczeństwa seniorów. Pozwoli ona załogom karetek na wgląd w przygotowane wcześniej, sprawdzone informacje, które mogą być potrzebne podczas udzielania pomocy choremu.

Fot. materiały Caritas

Akcja skierowana jest do osób starszych, samotnych, przewlekle chorych i niepełnosprawnych, a pośrednio także do ich opiekunów i ratowników medycznych, wzywanych w sytuacji zagrożenia życia czy zdrowia domownika seniora.

Celem akcji „Koperta życia Caritas" jest przekazanie medykom sprawdzonych danych o zdrowiu pacjenta i przyjmowanych przez niego lekach, które mogą być potrzebne podczas udzielania pomocy choremu. Jest ważne zwłaszcza w przypadku interwencji pogotowia, w których kontakt z pacjentem jest utrudniony.

„Koperta życia Caritas" powinna zawierać kartę, na której zapisane są podstawowe i aktualne informacje dotyczące domownika seniora: imię i nazwisko, PESEL, grupa krwi, przebyte choroby, uczulenia, przyjmowane leki, kontakt do bliskiej osoby, którą należy powiadomić w nagłych sytuacjach".

„Kopertę życia Caritas" należy umieścić w lodówce (na górnej półce drzwi), czyli w miejscu łatwo dostępnym dla ratowników

– wyjaśnia koordynator programów senioralnych w Caritas Polska Monika Figiel.

W pakiecie „Koperty życia Caritas" znajdują się też: foliowe zabezpieczenie karty, naklejka na lodówkę informująca, że tu znajduje się „Koperta życia Caritas", oraz wizytówka do portfela z podstawowymi informacjami na temat seniora.

To na wypadek, gdyby pomoc służb medycznych była potrzebna poza miejscem zamieszkania seniora, np. na ulicy

– dodaje Monika Figiel.

„Koperta życia Caritas" to nowa akcja Caritas i Fundacji Biedronki. Pierwsze koperty właśnie docierają do 10 tysięcy seniorów – beneficjentów programu „Na codzienne zakupy". Następnych 10 tys. kompletów trafi do pozostałych podopiecznych Caritas w ramach kampanii #PomocDlaSeniora wraz ze świątecznymi paczkami. Akcja ma być kontynuowana w kolejnych latach.

„Koperty życia Caritas" są przekazywane seniorom przez wolontariuszy Caritas diecezjalnych. W razie potrzeby członkowie rodzin lub wolontariusze Caritas mogą pomóc seniorom wypełnić kartę wpisując potrzebne dane o zdrowiu i przyjmowanych lekach.

„Kopertę życia Caritas" można też pobrać ze strony www.caritas.pl/koperta.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 stycznia

Wtorek, II Tydzień zwykły
Dzień Powszedni
Niech Ojciec Pana naszego, Jezusa Chrystusa, przeniknie nasze serca swoim światłem.
+ Czytania liturgiczne (rok C, :II):  Mk 2,23-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter