Nepalczycy kochają muzykę. Ich tradycja nierozerwalnie łączy się z instrumentami. Umiejętność gry na nich może przynieść dużo korzyści. Wiele dzieci w Nepalu nie ma jednak możliwości jej zdobycia. Dlatego wciąż trwa inicjatywa „Himalaje muzyki”, którą zorganizowała oblacka redakcja „Misyjnych Dróg” i portalu misyjne.pl.
Nepal to kraj, który leży w Himalajach. Ze względu na atrakcję, jaką jest Mount Everest, północ kraju odwiedzana jest przez rzesze turystów, którzy chcą zdobyć ten najwyższy szczyt świata. Pomimo tego, Nepalczycy są niezwykle ubogim społeczeństwem. Edukacja najmłodszych wciąż jest jednym z wielu wyzwań, jakiemu to państwo stara się sprostać.
Akcja „Himalaje muzyki. Instrumenty dla Nepalu” ma wspomóc edukację muzyczną w jednej z nepalskich szkół, która klasę o profilu muzycznym już posiada. Nie ma jednak wielu środków na kupno nowych instrumentów, zaś te obecne są w bardzo złym stanie. Szkoła współpracuje z projektem „Misja Szkoła”, która umożliwia finansowanie całorocznej edukacji dzieci z różnych części świata.
Muzyka jest bardzo ważnym elementem nepalskiej kultury. Potrafi wyrażać przywiązanie do środowiska i szacunek dla nieobliczalnej natury, która wpisana jest w istnienie tego kraju. Muzyka sprawia również, że dzieci są radośniejsze, a przede wszystkim, że mają pasję, którą mogą się dzielić z innymi. Dla dzieci z niższych warstw społecznych jest to ogromna szansa na lepszą przyszłość.
Pieniądze umożliwią kupno takich instrumentów, jak bębny, table czy flety bansuri. Tradycyjną nepalską muzykę można usłyszeć chociażby za pośrednictwem zespołu Kutumba, który od 2004 r. koncertuje na całym świecie i pokazuje, jak piękna może być muzyczna tradycja Nepalu:
Aby pomóc dzieciom w Nepalu, potrzeba około 650 euro, czyli ok. 3000 zł. Kwoty w dowolnej wysokości można wpłacać za pośrednictwem portalu Misyjne.pl (misyjne.pl/nasze-akcje) bądź za pomocą tradycyjnego przekazu bankowego z dopiskiem „Himalaje muzyki”: Misyjne Drogi, ul. Ostatnia 14, 60-102 Poznań, Nr konta PL: 18 1020 4027 0000 1202 0031 7198.
Kontakt pod adresem e-mail: redakcja@misyjnedrogi.pl; +48 511-493-653.