21 kwietnia
środa
Anzelma, Bartosza, Feliksa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Akademia zaradności

Ocena: 0
7734

W ciągu pięciu lat Akademia Liderów wydała 146 absolwentów, którzy przeprowadzili ponad sto projektów – indywidualnie lub w parach.

fot. Fundacja św. Mikołaja

W zeszłym roku 17-letnia Julia Nowak z Zawiercia znalazła w swoim otoczeniu sto podmiotów – szkoły, instytucje miejskie, organizacje pozarządowe – i przekonała je do posadzenia stu drzew na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Sama zorganizowała wielki koncert podsumowujący inicjatywę – okazał się największą tam imprezą „niepodległościową”.

Wojtek Bardziński z Przemyśla ze starszymi kolegami z liceum przekazywali tajniki mnemotechnik i sposobów na naukę. Weronika Niewiadomska z Łęczycy, po tym, jak jej wujek przeżył zawał serca, zorganizowała akcję profilaktyczną w szkole. Ściągnęła wykładowców, którzy opowiedzieli o chorobach serca, zorganizowała zajęcia fitness i konkurs wiedzy o sercu.

Wszyscy oni są absolwentami Akademii Liderów – programu Fundacji św. Mikołaja. – Ma ona zmotywować młodych, 16-20-letnich ludzi do zaangażowania społecznego – mówi Antonina Grzędkowska z Fundacji. – Zgłaszają się do nas z gotowym projektem z zakresu historii lub życia społecznego. Wybieramy 30 najlepszych i prowadzimy dla nich szkolenia. Najpierw podczas Akademii Letniej z tutorami – prowadzącymi na co dzień profesjonalne szkolenia dla biznesu, i gośćmi – ludźmi nauki, polityki, kultury, np. Krzysztofem Zanussim, Janem Ołdakowskim, ks. Jackiem Grzybowskim.

Akademia ma w liderach wykształcić postawę solidarności i służby na rzecz innych. Na czas realizacji projektu mają osobistego tutora, a na 10 miesięcy – stypendium. Projekt kończy się kilkudniową szkołą zimową, podczas której opowiadają o przebiegu ich projektu, dzielą się przemyśleniami, mówią, co projekt im dał, co sprawiło najwięcej trudności. – Wtedy widzimy, jak z nieopierzonych dzieciaków, które przyszły do nas w lipcu, stają się dojrzałymi liderami – mówi Antonina Grządkowska. – Wszyscy przyznają, że Akademia zmieniła ich życie – dorzuca i podaje przykład 30 absolwentów różnych edycji, którzy w kwietniu założyli stowarzyszenie działające na rzecz osób niewidomych.

W ciągu pięciu lat Akademia Liderów wydała 146 absolwentów, którzy przeprowadzili ponad sto projektów – indywidualnie lub w parach. Każdy z nich zarządzał minimum trzema wolontariuszami; w sumie przez Akademię przewinęło się ich siedmiuset. – To pokazuje wagę działania zespołowego, zarządzania zespołem, motywowania innych do współpracy – mówi Antonina Grzędkowska. Tygodnik „Idziemy” sprawuje nad programem patronat medialny.

Do 20 maja można zgłaszać swój projekt, po siedmiu dniach wyłonionych zostanie 30 uczestników Szkoły Letniej, która potrwa od 22 do 31 lipca. Od 1 września do 30 listopada liderzy będą realizować swój program, a od 5 do 8 grudnia opowiedzą o jego przebiegu w ramach Szkoły Zimowej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 kwietnia

Środa, III Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Anzelma, biskupa i doktora Kościoła
Ja jestem chlebem życia.
Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 6,35-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter