7 czerwca
środa
Roberta, Wieslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Afganistan: kobiety wyrzucone ze szkół i uniwersytetów

Ocena: 5
275

„Niedopuszczalne jest, aby część społeczeństwa była wykluczona z edukacji, co ma miejsce w przypadku afgańskich kobiet” – wskazywał we wczorajszym przemówieniu Papież Franciszek. Nawiązał do polityki Talibów, którzy w grudniu zamknęli kobietom dostęp do uniwersytetów, a rok wcześniej wykluczyli je ze szkół średnich.

fot. PAP/EPA/STRINGER

Simona Lanzoni, wiceprzewodnicząca fundacji Pangea, tłumaczy, że na skutek działań rządu afgańskiego powstaje pokolenie kobiet-analfabetek. Z powodu braku wykształcenia będą one skazane na ubóstwo. Fundacja Pangea od dwudziestu lat realizowała projekty dla miejscowych kobiet, udzielając im mikro pożyczek oraz edukując w dziedzinach zdrowia i praw człowieka. Dzięki temu odzyskiwały poczucie godności. Obecne prawodawstwo zamyka te możliwości. Mówi Simona Lanzoni. Dodaje:

Wiemy dobrze, że edukacja poprawia życie kobiet i pozwala im znaleźć pracę, co z kolei wzmacnia ich zdolności opieki wewnątrz rodziny. W ten sposób stają się bardziej świadome, na czym polega troska, przykładowo potrafią radzić sobie z niedożywieniem i chorobami. Potrafią także uchronić siebie przez popadnięciem w poczucie bycia przedmiotem. W tej chwili my, którzy zawsze wspieraliśmy pracę szkoły z 500 głuchoniemymi dziećmi, nie możemy działać z dziewczynkami w wieku powyżej 11 lat. Miały one rozpocząć kursy krawieckie, które uczyniłyby je niezależnymi, a jednocześnie pozwoliłyby im kontynuować naukę języka migowego będącego nich jedynym środkiem komunikacji z innymi.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 czerwca

Środa - IX Tydzień zwykły
Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 12, 18-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter