22 lipca
poniedziałek
Marii, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Szewczuk: ratowanie życia Ukraińców jest obowiązkiem wszystkich

Ocena: 0
634

"Bohaterski Mariupol swoją heroiczną postawą apeluje do sumień ludzi z całego świata o ratunek dla Ukrainy" – mówi abp Światosław Szewczuk. W codziennym wojennym orędziu kolejny raz wzywa do otwarcia korytarzy humanitarnych. „Ratowanie życia zwykłych Ukraińców jest dziś zadaniem nas wszystkich” – podkreśla zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

Fot. PAP/EPA/DIEGO AZUBEL

Nawiązując do dzisiejszej Ewangelii z liturgii w obrządku wschodnim, w której znajduje się opis zdrady Judasza, abp Szewczuk zaznacza, że tragedia Iskarioty polegała na próbie wyceny czegoś, czego wyceniać nie można – ludzkiego życia. Konsekwencją grzechu tego nieszczęsnego człowieka było samobójstwo.

Pamiętajmy, że lekceważąc ludzkie życie, sprzedając je dla własnych korzyści, sprzedajemy Boga

– podkreślił abp Szewczuk.

My też zadajmy sobie pytanie: czy nie ma we mnie pokusy zdrady? Czy dla marnego zysku zdarza mi się wyceniać tego, co bezcenne? Wojna, to taki szczególny czas, który wiele rzeczy wyciąga na światło dzienne; to, co tajne, staje się jawne. Widoczne stają się przykłady bohaterstwa oraz przykłady zła i zdrady. Niektórzy z tych, którzy uchodzili za obrońców Ukrainy, którzy nawet byli wybierani do parlamentu, okazali się zdrajcami. Ukraina, nasza matka i ojczyzna, jest taką wartością, której nie można przeliczyć na pieniądze. Podobnie jest z ludzkim życiem, które w oczach Bożych jest bezcenne. Niestety, ta wojna pokazała, że dla niektórych rosyjskich żołnierzy ludzkie życie jest mniej warte niż smartfon czy inna wartościowa rzecz, którą można zrabować. Prosimy w związku z tym: Panie, uwolnij nas od grzechu zdrady i grzechu nieposzanowania ludzkiego życia

– mówił zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 lipca

Wtorek, XVI Tydzień zwykły
Święto św. Brygidy, zakonnicy, Patronki Europy
Trwajcie w miłości mojej.
Kto trwa we Mnie, a Ja w nim,
ten przynosi owoc obfity.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 15, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Anny 17-25 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter