7 marca
niedziela
Tomasza, Perpetuy, Felicyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Migliore: trzeba otwarcie mówić o chrystianofobii we Francji

Ocena: 3.3
662

Abp Celestino Migliore, którego papież Franciszek mianował ostatnio nuncjuszem apostolskim we Francji, nawiązując do narastania w tym kraju aktów antykościelnego wandalizmu, zauważa, że trzeba głośno mówić o istnieniu francuskiej chrystianofobii.

Fot. Michał Ziółkowski

W rozmowie z Radiem Watykańskim abp Migliore opowiedzial o swoich obserwacjach związanych z Kościiołem we Francji i społeczeństwem francuskim.

Nuncjusz apostolski we Francji zauważa ważną rolę katolików w społeczeństwie francuskim i opowiada się za pogłębianiem dialogu i wzajemnej współpracy społeczeństwa z katolikami. Wszystko to w sytuacji kolejnych aktów wandalizmu w kościołach.

Tym razem w siedmiu świątyniach diecezji Bayonne zostało zniszczonych dziewięć figur Matki Bożej. Miejscowy ordynariusz wniósł oskarżenie o profanację. Liczba ataków ma miejsca kultu i symbole religijne systematycznie w tym kraju wzrasta. Francuskie ministerstwo spraw wewnętrznych informuje, że w 2018 r. odnotowano 1.704 takich czynów, z czego większość, bo 1.063, było wymierzonych przeciwko chrześcijanom, a 541 miało charakter antysemicki. W rozmowie z rozgłośnią watykańską abp Migliore zauważył ze smutkiem, że te ataki są owiane medialną ciszą.

Źródło tych aktów nie zawsze jest jasne i jednoznaczne. Czasami są to kradzieże dla zysku, innym razem prawdziwe akty profanacji i desakralizacji miejsc symbolicznych i ważnych. [...] Tak, jak często mówi się o antysemityzmie i islamofobii, trzeba też otwarcie przyznać, że istnieje również jakaś forma chrystianofobii. To, co w tym przypadku najbardziej boli wierzących to medialna cisza, która otacza te gesty, niszczące spójność społeczną i religijną, czy też pewna forma nieśmiałości w potępianiu tych czynów, nie tylko obrażających naszą wiarę, ale również krzywdzących chrześcijan.

– mówi abp Migliore.

Hierarchę pytano również o to, jak zamierza odbudować zaufanie wobec watykańskiego dyplomaty naruszone przez wcześniejszego nuncjusza, abp Luigiego Venturę, który został pozbawiony immunitetu dyplomatycznego w związku z wniesionymi przeciwko niemu oskarżeniami o molestowanie seksualne kilku mężczyzn.

Nie sądzę, że istnieje niezawodna recepta na przywrócenie lub wzmocnienie zaufania, ale z pewnością wymaga to pokory, przejrzystości i empatii

– podkreślił abp Migliore.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 7 marca

Niedziela, III Tydzień Wielkiego Postu
«Ja jestem Pan, Bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 2, 13-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ W poszukiwaniu strategii (komentarz tygodnika Idziemy)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego (ul. Kawęczyńska 53, DW-P)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter