29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Hoser: problem aborcji to spór o człowieka

Ocena: 0
3116

Mamy coraz większe trudności w naszej kulturze, by określić, kim jest człowiek oraz od kiedy zaczyna się i kończy jego życie - powiedział w czwartek abp Henryk Hoser. Wyraził nadzieję na rychłą zmianę prawa dot. aborcji.

fot. pixabay.com

Abp Hoser, który przewodniczy Zespołowi Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski, uczestniczył w konferencji "Medycyna w służbie życiu. O zakaz aborcji eugenicznej w polskim prawie".

Przypomniał, że w 1997 Trybunał Konstytucyjny uznał, że "człowiek rozpoczyna się od poczęcia". Dodał również, że ustawa o rzeczniku praw dziecka mówi, iż "dzieckiem jest każde życie ludzkie od poczęcia do pełnoletności".

– Mamy podstawy prawne, bardzo ważne, by rzeczywiście te zasady konsekwentnie wcielać – podkreślił abp Hoser. Jego zdaniem rozwiązania proponowane m.in. przez organizacje pro life, "należą się tym rodzinom, które mają dzieci chore już we wczesnym okresie ich istnienia".

Zaznaczył, że pierwszym krokiem byłoby wykreślenie z ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży w sytuacji dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

– Za tym aktem pójdą inne, polegające nie tylko na aktywnej pomocy materialnej, psychologicznej i społecznej, ale również pomocy w postaci terapii genowej, która również jest w stanie leczyć i zapobiegać wielu chorobom – podkreślił abp Hoser.

Genetyk z Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych KEP prof. Andrzej Kochański, podkreślił że współczesna medycyna zmierza w kierunku leczenia chorób genetycznych. Wciąż nie znaleziono sposobu na wyleczenie z zespołu Downa, ale – jak mówił Kochański, "w ostatnich latach radykalnie zmienił się pogląd na możliwości leczenia przyczynowego zespołu Downa".

– Medycyna żyje obecnie poszukiwaniem najlepszego preparatu, który nazywany jest inhibitorem jednego z genów. Naukowcy w laboratoriach tworzą coraz doskonalsze modele zwierzęce, modele laboratoryjne zespołu Downa – powiedział.

Genetyk ubolewał, że udział Polski w tych badaniach jest "niezauważalny". – W Polsce brakuje koordynacji, projektów, brakuje nam pomysłu na profesjonalne podejście do tej tematyki – ocenił prof. Kochański.

Jego zdaniem aborcja w sytuacji ciężkiego uszkodzenia płodu "jest wyrazem bezradności medycyny". – Jest obrazem medycyny pozbawionej środków diagnostycznych i terapeutycznej, medycyny słabej, a właściwie nawet wstydliwym wyznacznikiem jej zacofania" – podkreślił.

W Sejmie na rozpatrzenie czeka obywatelski projekt zaostrzający prawo aborcyjne przygotowany przez komitet #ZatrzymajAborcję Pod tą propozycją podpisało się ponad 830 tys. obywateli. Autorzy proponowanych zmian chcą zniesienia przesłanki zezwalającej na legalne przerwania ciąży ze względu na ciężkie wady płodu. Jak podaje komitet #ZatrzymajAborcję w 2016 roku na podstawie tego przepisu zostało przerwanych 1042 ciąż. W większości z nich stwierdzono choroby genetyczne płodu, najczęściej zespół Downa.

Jak powiedziała na konferencji pełnomocniczka Komietetu #ZatrzymajAborcję Kaja Godek, liczba zebranych pod projektem podpisów wskazuje na potrzebę zmian w prawie dotyczącym aborcji. – Nie zmieniamy nic jeżeli chodzi o wymiar kary za aborcję, nie zmieniamy też nic, jeżeli chodzi o badania prenatalne i ich dostępność – podkreśliła Godek.

Poparcie dla zmian proponowanych przez Komitet #ZatrzymajAborcję wyrazili m.in. wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki oraz wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Z kolei prezydent Andrzej Duda w jednym z wywiadów zapowiedział, że jeśli taka ustawa trafi na jego biurko, to ją podpisze. "Podpiszę ustawę zakazująca aborcji eugenicznej, przede wszystkim, aby wykluczyć prawo do zabijania dzieci z zespołem Downa" – powiedział.

Godek powiedziała, że bardzo poważnie traktuje deklaracje polityków. – Te deklaracje odbieramy jako przychylenie się do głosu obywateli, czekamy na potwierdzenie tych deklaracji w głosowaniu w Sejmie – podkreśliła Godek.

W przyszłym tygodniu posłowie zajmą się z kolei projektem liberalizującym prawo aborcyjne przygotowanym przez komitetu "Ratujmy Kobiety 2017". Zakłada on m.in. prawo do przerywania ciąży do końca 12. tygodnia, wprowadzenie edukacji seksualnej do szkół, darmową i łatwo dostępną antykoncepcję oraz przywrócenie tzw. antykoncepcji awaryjnej bez recepty. Reguluje również stosowanie klauzuli sumienia przez ginekologów.

W myśl obowiązującej ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, aborcji można dokonywać, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki; w przypadku czynu zabronionego – jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter