19 stycznia
wtorek
Henryka, Mariusza, Marty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Hoser o książkce: "Wobec in vitro"

Ocena: 0
2126

Obroną człowieka w jego całości nazwał abp Henryk Hoser książkę „Wobec in vitro. Genetyczne, moralne, filozoficzne i prawne aspekty zapłodnienia pozaustrojowego”.

fot. pixabay.pl

Ukazała się ona nakładem Wydawnictwa „Jedność”, a jej prezentacja odbędzie się dziś w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Abp Henryk Hoser, który jest przewodniczącym Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych napisał wstęp do tej publikacji, będącej zbiorem opracowań naukowych – ale bardzo przystępnych – na temat procedury in vitro. Jego zdaniem, największym atutem książki jest jej wieloaspektowość, bowiem zapłodnienie pozaustrojowe to „nie tylko problem techniczny czy biologiczny, ale bardzo poważny problem życiowy, można powiedzieć antropologiczny i decydujący o życiu ludzkim, o jakości tego życia”. Jak zauważył abp Hoser dokument ten jest „obroną człowieka w jego całości, obroną życia ludzkiego jakiego takiego, które jest narażone na śmierć towarzyszącą procesom zapłodnienia pozaustrojowego”.

Ordynariusz warszawsko-praski zauważył również, że wiele osób, które urodziły się w wyniku procedury in vitro, nosi piętno „ocaleńca”. – Każdy przecież później dochodzi swoich początków i często okazuje się, że nie zna ani biologicznego ojca, ani matki, bo urodziła go surogatka. To tylko przykład do jakich absurdów można dojść – powiedział abp Hoser.

Przewodniczącym Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych podkreślił także, że publikacja książki „Wobec in vitro” skierowana jest do bardzo szerokiego grona odbiorów, na co wskazuje różnorodność autorów, wśród których są prawnicy, antropolodzy, filozofowie, lekarze czy kliniści. Jest to niezbędne – zauważył abp Hoser – ze względu na wielodyscyplinarny charakter tego tematu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 stycznia

Wtorek, II Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa
Syn Człowieczy jest Panem szabatu
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Hbr 6,10-20; Ps 111,1b-2.4-5.9.10c; Mk 2,23-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter