15 stycznia
piątek
Pawła, Arnolda, Izydora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Hoser na świątecznym spotkaniu z ubogimi i samotnymi

Ocena: 0
198

– Czyniąc dobro, wnosimy w życie innych radość Zmartwychwstania – podkreślił abp Henryk Hoser SAC. Tradycyjnie w Wielką Sobotę przed południem biskup warszawsko-praski spotkał się z osobami samotnymi, ubogimi i bezdomnymi na świątecznym posiłku w prowadzonej przez diecezjalną Caritas jadłodajni św. Brata Alberta.

fot. Krzysztof Karczmarczyk / Caritas DWP

– Poprzez takie spotkania w sposób szczególny chcemy pokazać tym ludziom, że są cenni, że ich życie ma wartość i że nie są zupełnie sami – powiedział dyrektor Diecezjalnej Caritas, ks. Kamil Chojnacki.

Składając świąteczne życzenia, abp Hoser podkreślił, że Bóg nadaje sens ludzkiemu życiu. – Jezus Chrystus nazywany jest „z wysoka wschodzącym słońcem”. W Jego świetle zawsze możemy się ogrzać i nabrać sił do dalszego życia, nawet jeśli jest ono trudne i niesie ze sobą wiele przeszkód – przekonywał duchowny. Podkreślił, że Bóg nigdy nikogo nie opuszcza. – Niech zatem czas Świąt Paschalny będzie dla was niczym ciepły promień wiosennego słońca, które was oświeca i ogrzewa – powiedział hierarcha.

Zachęcił też do otwartości i wrażliwości na innych. Podkreślił, że ubóstwo materialne nie jest przeszkodą w dzieleniu się miłością. – Każdy z nas może zrobić coś dobrego dla drugiego. Jeżeli mamy czegoś więcej, możemy się podzielić, czy to będzie kromka chleba, czy coś ciepłego do picia. Natomiast jeśli nie mamy nic w kieszeni, możemy się zawsze za innych modlić – zwrócił uwagę abp Hoser. Podkreślił, że każde czynione dobro jest swego rodzaju Zmartwychwstawaniem do życia, zarówno dla tego, kto otrzymuje, jak i dla tego, kto coś ofiarowuje.

W świątecznym posiłku wzięło w tym roku udział ok. 60 osób. Dla wielu z nich była to jedna z nielicznych chwil, kiedy mogli doświadczyć wspólnoty. – Święta to dla mnie bardzo trudny czas, bo od kilkunastu lat żyję sam w kawalerce. Żona ode mnie odeszła, znajdując sobie kogoś innego, a za nią również dzieci. To boli, ale nic nie mogę zrobić. Dlatego takie spotkania z innymi dają człowiekowi radość – wyznał 75-letni pan Mieczysław.

Podobnej samotności doświadcza pan Robert. – Jestem po dwóch operacja kolan. Żona zostawiła mnie kilka lat temu, a w ubiegłym roku zmarła moja mama. Codzienność nie jest łatwa, ale dzięki tym trudnym doświadczeniom odkryłem Boga, co radykalnie zmieniło moje patrzenie na życie i ludzi. Wcześniej Jezus nie za bardzo mnie interesował. Tymczasem teraz codziennie się modlę i czytam Pismo Święte, zwłaszcza psalmy – dzielił się jeden z uczestników świątecznego śniadania.

Codziennie z jadłodajni korzysta ok. 1000 potrzebujących.

Z okazji świąt wielkanocnych warszawsko-praska Caritas rozdała w tym roku ponad 1500 paczek z żywnością i środkami chemicznymi.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Zapowiedź nowego nru tygodnika Idziemy

+ Tygodnik Idziemy na 17 stycznia - dlaczego warto sięgnąć po najnowszy numer?

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 stycznia

Piątek, I Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Mówię ci: Wstań, weź swoje nosze
i idź do swego domu!

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Hbr 4,1-5.11; Ps 78,3-4c.6-8; Mk 2,1-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter